fbpx
Strona głównaTechnikaAktualnościNowe wozy asenizacyjne Pichon. Czym się charakteryzują?

Nowe wozy asenizacyjne Pichon. Czym się charakteryzują?

Stwierdzić, że efektywne nawożenie organiczne zyskuje coraz większe znaczenie to za mało. Przy obecnych cenach nawozów sztucznych niepoważne byłoby pozwolenie sobie na straty w wyniku nieprecyzyjnej aplikacji gnojowicy. Sprawdzamy, jaką propozycję w tym zakresie ma firma Pichon.

Dzisiaj przyjrzymy nowym beczkom z serii SV o pojemnościach 16, 18 i 20 m3 zaprezentowanym w drugiej połowie zeszłego roku. Przedstawimy także ofertę aplikatorów francuskiego producenta.

Nowa seria SV

Właśnie z myślą o jak najbardziej precyzyjnej aplikacji powstała seria wozów SV; konstrukcja maszyn pozwala na dostosowanie ich do różnego rodzaju osprzętu, w tym wysięgników do wieży kroplujących, do węży wleczonych oraz aplikatorów zębowych. Nowością jest tutaj rama kompatybilna z podwoziem jednoosiowym oraz tandemowym.

– Odległość środka osi przekraczająca 1,8 m zapewnia zoptymalizowaną masę pojazdu brutto wynoszącą 28 ton, czyli o 4 tony wyższą od dostępnej na rynku. Dzięki tym cechom zbiornik jest najbardziej konkurencyjny w swojej kategorii – informuje producent.

Seria SV wykorzystuje układ sterowania iControl 7S od podstaw opracowany przez inżynierów firmy Pichon. Do jego obsługi wykorzystywane są 7-calowy dotykowy ekran i dżojstik. iControl 7S umożliwia użytkownikowi m.in. wykorzystanie automatycznych cykli napełniania, transportu i rozpylania, a informacje zwrotne i zebrane dane pozwalają na monitorowanie cykli pracy maszyny.

Wozy asenizacyjne Pichon - sterowanie
Seria SV wykorzystuje układ sterowania iControl 7S oparty na 7-calowym dotykowym monitorze, fot. materiały prasowe

Nowe rury rozładunkowe w wozach z serii SV mają średnicę 200 mm wyposażono w łapacz kamieni chroniący system przed uszkodzeniami. Ponadto wozy wyposażone są w funkcje tj. kontrola dawki w zależności od poziomu materii organicznej oraz hydrauliczny podajnik turbinowy i przepływomierz połączony z układem regulacji przepływu. Dodatkowo nowe elementy w skrzynce rozdziału hydraulicznego kontrolują jednocześnie pracę kilku silników (podajnika turbinowego i maceratów) w celu jak najdokładniejszej dystrybucji poprzecznej podczas rozprowadzania nawozu także na nierównym terenie.

Maszyny z serii SV zabezpieczone są w standardowy dla marki Pichon sposób; poprzez cynkowanie zewnętrzne i wewnętrzne. W przyszłości producent zamierza także wprowadzić w ramach serii SV maszyny o mniejszych pojemnościach.

Aplikatory

Jeśli chodzi o aplikatory, każdy użytkownik znajdzie w ofercie Pichona coś dla siebie, począwszy od belek z wężami wleczonymi o szerokościach roboczych od 9 do aż 40 m. W zależności od wersji są one wyposażane w węże o przekroju 40 lub 50 mm i 1 lub 2 maceratorami. Przyrządy wyposażane są standardowo w system hydrauliczny zapobiegający kapaniu.

Aby jeszcze bardziej ograniczyć straty azotu, producent przewiduje bardziej zaawansowane aplikatory. Pierwsze z nich to aplikatory łyżwowe przeznaczane przede wszystkim do użytków zielonych. W tym przypadku łyżwy tworzą rowki, dzięki którym gnojowica wprowadzana jest do rowka, a więc bliżej korzeni roślin.

Na polach uprawnych świetne rezultaty daje aplikator zębowy EL61 który w zależności od zastosowanych zębów wprowadza ciecz na głębokość od 5 do 15 cm, niemal zupełnie ograniczając straty azotu i jednocześnie uprawiając glebę. Aplikator wyposażono w koła kopiujące gwarantujące stałą głębokość pracy. To narzędzie dostępne jest w szerokościach roboczych od 3 do 6 m.

Możliwości załadunku - nowe wozy asenizacyjne PICHON 2022
Wozy Pichon można wyposażyć w różne opcje załadunku, fot. materiały prasowe

Kolejnym z proponowanych aplikatorów jest model EL64; to już aplikator talerzowy wyposażony w uzębione talerze o średnicy 510 mm. Ten polecany jest m.in. do pracy na ścierniskach, kiedy potrzebujemy efektu płytkiej uprawy z mieszaniem resztek pożniwnych. Ten dostępny jest w szerokościach roboczych 4, 5 i 6 m.

Kolejnym aplikatorem jest aplikator tarczowy EL71; w jego przypadku tarcze nie uprawiają gleby, lecz ją nacinają, a dysze wprowadzają nawóz za tarczą. To rozwiązanie bardzo dobrze sprawdza się na użytkach zielonych i w rosnących uprawach. Aplikatory EL71 dostępne są w szerokościach 3, 4, 5 i 6 m.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.