fbpx

Nowe Techniki Genomowe – Bruksela za, Polska przeciw 

Mimo stanowiska Brukseli polskie Ministerstwo Rolnictwa podtrzymuje swój sprzeciw wobec roślin modyfikowanych za pomocą Nowych Technik Genomowych (ang. NGT). O sprawie informuje dziennik “Rzeczpospolita”. 

Samasz loteria - baner

“Zmiana rządu nic nie zmieniła w sprzeciwie Polski wobec propozycji Brukseli umożliwienia prac nad modyfikacją gatunków roślin, w tym nad poszukiwaniem nowych gatunków zbóż, warzyw i owoców przystosowanych do wyzwań klimatycznych. Sprzeciw zgłosił pod koniec listopada poprzedni minister Robert Telus, ale nowy szef resortu Czesław Siekierski nie zmieni tego stanowiska – informuje „Rzeczpospolita”. 

Autorka artykułu, Aleksandra Ptak-Iglewska podkreśla, że korzystanie z nowych technik genomowych w hodowli roślin jest rozwiązaniem problemów wynikających ze zmian klimatycznych, takich jak susze, oraz wynikających z nich wymagań Zielonego Ładu, takich jak ograniczenie nawozów i śor. Rośliny wyhodowane w technice NGT mają być odporne na trudne warunki i radzić sobie znacznie lepiej niż rośliny konwencjonalne.  

Na obronę swojego stanowiska autorka przytacza opinię prof. Walentego Poczty, profesora ekonomiki rolnictwa z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który mówi, że specjaliści jednoznacznie stwierdzają, że NGT “są przyszłością, dają możliwość większych plonów o wyższej jakości, przy większej dbałości o środowisko i oszczędzaniu środków ochrony roślin”. Poza tym i tak stosowane są już w większości krajów na świecie.  

Nowe Techniki Genomowe popierają też tacy ludzie jak Rafał Strachota – dyrektor KZPBC, Wiktor Szmulewicz – prezes KRIR, Wiesław Gryn – wiceprzewodniczący ZTR.  

Przeciwko jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podtrzymuje tym samym stanowisko zaprezentowane już przez ministra Roberta Telusa we wrześniu 2023 r. podczas nieformalnego spotkania unijnych ministrów rolnictwa w Cordobie. 

” Zdaniem ministra Telusa istnieje obawa, że opatentowane produkty NGT ograniczą rolnikom ich prawa do swobodnego korzystania z nasion, natomiast małym i średnim przedsiębiorstwom nasiennym ograniczą programy hodowlane oraz konkurencyjność. (…) kolejna wątpliwość dotyczy czystości produkcji ekologicznej oraz tego, czy konsumenci zachowają prawo wyboru, bowiem nie wszystkie produkty NGT będzie można wykryć i zidentyfikować w laboratorium. – Nie będzie także obowiązku znakowania żywności i pasz pochodzących z roślin NGT – dodał minister Telus” – informowało Ministerstwo w komunikacie z posiedzenia ministrów. 

W odpowiedzi na zapytanie “Rzeczpospolitej” MRiRW przedstawiło swoje obecne stanowisko: “Dalsze prace nad projektem rozporządzenia NGT w dużej mierze zależą od kierunku prac prezydencji belgijskiej, jednak sprawa zakazu uprawy jest dla Polski kluczowa i będzie przez Polskę podtrzymywana”. Jak wyjaśnia autorka artykułu oznacza to, że nawet w przypadku dopuszczenia NGT w Unii Europejskiej, Polska skorzysta z prawa nie dopuszczenia do upraw roślin tego typu na terenie naszego państwa. 

Baner SDF
Baner webinarium konopie

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.