fbpx

Nowe regulacje prawne dotyczące zwalczania gatunków obcych

Na wniosek ministra klimatu i środowiska 11 maja rada ministrów przyjęła projekt ustawy o gatunkach obcych, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska. Nowe regulacje prawne dostosowują polskie prawo do rozporządzenia Unii Europejskiej dotyczącego działań zaradczych związanych z wprowadzaniem i rozprzestrzenianiem się inwazyjnych gatunków obcych (tj. gatunków, które występują w przyrodzie poza swoim naturalnym zasięgiem).

Jak się dowiedzieliśmy chodzi tu listę inwazyjnych gatunków obcych dla całej UE, kontrole unijnych granic, raportowanie, wzajemne powiadamianie oraz współpracę między państwami członkowskimi.

Samasz loteria - baner

Według Ministerstwa Klimatu i Środowiska nowe rozwiązania mają przyczynić się do eliminacji lub zminimalizowania negatywnego wpływu wybranych inwazyjnych gatunków obcych na rodzimą przyrodę, usługi ekosystemowe, gospodarkę oraz ludzkie zdrowie.

– Inwazyjne gatunki obce (IAS) wywierają znaczący wpływ na różnorodność biologiczną. Są jedną z głównych i coraz częstszych przyczyn jej utraty, zwłaszcza wymierania gatunków. Mają także wpływ na sferę społeczną i gospodarczą, w tym leśnictwo i rolnictwo. Z ponad 12 tys. gatunków obcych, występujących w środowisku europejskim, 10–15% rozmnożyło się i rozprzestrzeniło powodując szkody środowiskowe, gospodarcze i społeczne. W Unii Europejskiej powoduje to co najmniej 12 mld euro strat rocznie. Dlatego zwalczanie IAS stało się jednym z priorytetów UE  informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Ustawa daje możliwość stworzenia krajowego systemu zwalczania gatunków obcych został dostosowany do kompleksowego podejścia Unii Europejskiej w tym zakresie. Ponadto do polskiego porządku prawnego wprowadzone zostały nowe definicje, m.in.: inwazyjny gatunek obcy czy działania zaradcze.

W nowej regulacji prawnej wskazane zostały organy zajmujące się wydawaniem zezwoleń, monitorowaniem, zarządzaniem inwazyjnymi gatunkami obcymi oraz prowadzeniem kontroli granicznych. W większości realizacja tych zadań będzie prowadzona przez organy wykonujące dotychczasowe obowiązki w tym obszarze – Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, regionalne dyrekcje ochrony środowiska, regionalne dyrekcje lasów państwowych, a w zakresie kontroli granicznych – służbę celno-skarbową, Inspekcję Weterynaryjną oraz Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Określone zostały również sankcje za nieprzestrzeganie obowiązków wynikających z nowych przepisów oraz prawne wymagania tworzenia i funkcjonowania azyli dla zwierząt, a także zdelegalizowano możliwość przetrzymywania zwierząt gatunków niebezpiecznych dla życia i zdrowizdrowia ludzi w cyrkach. Inwazyjne gatunki obce, które stwarzają zagrożenie dla naszego kraju zostaną określone w rozporządzeniu Rady Ministrów.

Jak podaje KPRM nowe rozwiązania mają wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem niektórych przepisów, które zaczną obowiązywać w innych terminach.

SDF baner ciągnik
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.