fbpx

NovaTec 26 – nowa jakość ze współpracy

Historia firmy Compo sięga roku 1956. Na początku, jako COMPO GmbH & Co dostarczała produkty na rynek hobbistyczny. Na rynku profesjonalnym COMPO pojawiło się w 1971 roku. Dziś COMPO EXPERT działa na skalę światową. Firma posiada szeroką ofertę wysokiej jakości innowacyjnych nawozów specjalistycznych i należy do liderów w nawożeniu upraw rolniczych, warzywniczych, sadowniczych, szkółkarskich, leśnych oraz winnic, roślin ozdobnych, muraw, zieleni miejskiej i sportowej.

Jesienią 2018 roku Compo Expert została zakupiona przez Grupę Azoty. Dzięki połączeniu Grupa unika wewnętrznej konkurencji i obniża koszty funkcjonowania poprzez prowadzenie na przykład wspólnej polityki handlowej. Obie firmy uzupełniają się, oferując pełną gamę nawozów dla wszystkich rodzajów upraw.

Nawóz NowaTec 26 jest owocem współpracy produkcyjnej obu firm. Produkt powstał na bazie saletrosanu 26 z dodatkiem inhibitora nitryfikacji DMPP. Inhibitor blokuje działanie bakterii nitrosomonas, spowalniając przekształcanie formy amonowej azotu w formę azotanową i ogranicza straty formy azotanowej, która ulega wymywaniu. Inhibitor może działać od 1 do 3 miesięcy w zależności od temperatury i wilgotności gleby.

Na podstawie wyników uzyskanych w czteroletnim doświadczeniu Compo Expert stwierdzono, że w temperaturze 20 stopni azot z saletrosanu uległ nitryfikacji w 100% po 2 tygodniach, natomiast z dodatkiem DMPP w 81% po 8 tygodniach. Jeżeli spowalniamy te przemiany, to automatycznie ograniczamy straty związane z wymywaniem. Ponadto, zostaje wydłużona w czasie podaż azotu dostępnego dla roślin w okresie wegetacji. Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie zakwaszenia gleby w pobliżu sąsiedztwa korzeni, co przekłada się na lepsze pobieranie fosforu oraz mikroelementów, a finalnie – na zwyżkę plonu.

W kolejnym trzyletnim doświadczeniu, zastosowanie inhibitora nitryfikacji DMPP zwiększyło średnio plon pszenicy o 5,72 dt, rzepaku ozimego o 3,96 dt, kukurydzy o 5,92dt , a średni zysk po uwzględnieniu kosztów inhibitora i zabiegu wyniósł odpowiednio na hektar dla pszenicy – 346 zł, rzepaku – 530 zł, a dla kukurydzy – 198 zł.

Stabilizator azotu DMPP dostępny jest w sprzedaży pod nazwą handlową NovaTec One i przeznaczony do stosowania w płynnych nawozach azotowych, w praktyce do RSM. W ofercie wiosennej zakupić będzie można NovaTec 26. Jest produkowany w Polsce w dwóch lokalizacjach, Agrochem (Dobre Miasto) i Blending Zduny.

Tekst i fot. Wojciech Suwara

Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.