W obecnym jeszcze tygodniu obserwujemy spadek cen nawozów w większości kategorii. Jedyną, w której zanotowaliśmy podwyżki, jest roztwór saletrzano-mocznikowy. Jak wyglądają obecnie ceny nawozów na krajowym rynku? Zacznijmy od tła.
Ceny na rynku światowym
Ceny mocznika egipskiego, który w największych ilościach dostarczany jest do krajów europejskich, wzrósł w ostatnim czasie blisko 30 USD/t do poziomu 360-370 USD/t. Analitycy są zdania, że obecny wzrost cen jest zjawiskiem naturalnym, a odnotowane grudniowe spadki cen odbiegały od historycznych trendów cenowych – możemy przeczytać na stronie agrarheute.com.
Ceny mocznika, u naszych zachodnich sąsiadów, również w bieżącym tygodniu wzrosły. Ceny rynkowe na rynku spot osiągają wartość 435 euro/t, to o 7 euro/t więcej od początku miesiąca. Nawóz AHL (roztwór saletrzano-mocznikowy) w Niemczech można zakupić w cenie blisko 320 euro/t. W grudniu za ten sam nawóz można było zapłacić 5 euro mniej. Fosforan amonu w odniesieniu do ubiegłego tygodnia kosztuje 10 euro/t mniej – 630 euro/t. Również nawóz potasowy jest tańszy niż w drugim tygodniu stycznia i kosztuje obecnie 330 euro/t. – czytamy na stronie agrarheute.com.
Grupa Azoty już obniżyła ceny
Krajowa spółka poinformowała, że ceny nawozów azotowych oraz wieloskładnikowych nie ulegną zmianie w sezonie wiosennym. Jak podkreślili “Już teraz są – w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego – niższe o około 20-40%”.
Z kolei w odpowiedzi na pytanie czy widoczne w ostatnich miesiącach ograniczenia w produkcji mogą spowodować ograniczenia w podaży tych produktów, co może mieć wpływ na ich cenę oraz czy aktualny poziom produkcji nawozów oraz stanów magazynowych jest wystarczający, by zaspokoić popyt, odpowiedzieli: “Ograniczenia produkcji w Polsce i w fabrykach firm produkujących na ternie UE, związane z kosztami produkcji oraz poziomami popytu, mogą mieć wpływ na dostępność konkretnych nawozów”.
Nawozy w tendencji spadkowej, lecz nadal drogie
Z analizy przedstawionej na portalu linkedin.com przez eksperta rynku środków produkcji dla rolnictwa w IERiGŻ, Arkadiusza Zalewskiego, wynika, że pomimo tendencji spadkowej nawozów, te nadal są drogie. Aktualnie ceny tych środków produkcji, w porównaniu do grudnia 2020 r., są 2-krotnie wyższe. Spadek cen nawozów mineralnych w grudniu ubiegłego roku, jak wynika z danych GUS dotyczących cen detalicznych oraz analiz IERiGŻ, wyniósł 1,8% m/m oraz 28,8% r/r.
Jak podaje Zalewski, w ubiegłym roku najbardziej taniały nawozy azotowe. W grudniu 2023 r. były średnio o 40% niższe niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W przypadku nawozów fosforowych oraz NPK przedstawia, że “Spadek cen pozostałych nawozów #mineralnych był jednak zdecydowanie mniejszy. #Superfosfaty potaniały r/r średnio o 9,2%, a #nawozy #wieloskładnikowe analizowane przez #IERiGŻ – przeciętnie o 19,2%.”
Ceny gazu
W kolejnym tygodniu stycznia, ceny gazu odnotowały spadek do poziomu 28 euro/MWh. Spadki cen spowodowane są wysokimi rezerwami tego surowca. Oprócz słabego popytu, to właśnie ten czynnik wyraźnie wpływa na ceny nawozów.
Poniżej przedstawiamy aktualne średnie ceny detaliczne nawozów mineralnych z kilkunastu punktów sprzedaży wraz z porównaniem t/t (opakowania BB):
| Nawóz | Cena brutto (zł/t) | |
| Zaksan 33,5 | 2044,20 | Spadek ceny -40,43zł/t |
| Zaksan 32 | Brak dostępności | |
| ANVISTAR 34N | 2070 | Bez zmian |
| Saletrzak 27 Standard Plus | 1671 | Spadek ceny -13zł/t |
| Saletrosan 30 | 2016,9 | Spadek ceny -35,10zł/t |
| Salmag | 1710 | Wzrost ceny +11zł/t |
| Canwil | 1775 | Bez zmian |
| RSM 32 | 1743,55 | Wzrost ceny +6,55zł/t |
| RSM 30 | 1670 | Wzrost ceny +11zł/t |
| RSM 28 | Brak dostępności | |
| RSM 26N+3S | 1583,80 | Wzrost ceny +19zł/t |
| Pulan 34,4 | 1977,62 | Spadek ceny -63,77zł/t |
| Mocznik Pulrea NBPT | 2462 | Bez zmian |
| Holist agro PK 15-30 | 3124,50 | Spadek ceny -2zł/t |
| Polifoska 5 | 2905 | Spadek ceny -7zł/t |
| Polifoska 6 | 3317 | Bez zmian |
| Polifoska 8 | 3320 | Bez zmian |
| Amofoska 4-16-18 | 2434,52 | Spadek ceny -80,85zł/t |
| Amofoska 5-10-25 | 2641,40 | Spadek ceny -10zł/t |
| Korn-Kali | 1840 | Spadek ceny -20,40zł/t |
| Sól Potasowa | 2285,70 | Spadek ceny -16,30zł/t |
| Fosforan amonu DAP 18-46 | 3467 | Spadek ceny -7zł/t |
| Polidap 18-46* | 3526,20 | Spadek ceny -16zł/t |
| Super Fos Dar | 3174,4 | Spadek ceny -45,60zł/t |
*Ograniczona dostępność









Spoko RSM z Białorusi po 1200 zł tak więc powodzenie