fbpx

Nobliści i naukowcy jednoczą się. Głośno wspierają NGT w Parlamencie Europejskim. Polska w kontrze

Trzydziestu pięciu laureatów Nagrody Nobla i ponad 1000 naukowców wzywa posłów Parlamentu Europejskiego do wspierania Nowych Technik Genomowych (NGT) w walce z kryzysem klimatycznym i brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.

Zwracając się do posłów Parlamentu Europejskiego, koalicja naukowców podkreśliła zasadniczy wymóg przyjęcia strategii opartej na nauce w obecnym czasie – kiedy stoimy przed wyzwaniami środowiskowymi. Koalicja opowiada się za wprowadzeniem NGT w celu doprowadzenia do rewolucyjnej transformacji w rolnictwie.

NGT stanowią szybką i precyzyjną alternatywę dla konwencjonalnej hodowli, zwłaszcza w przypadku upraw odpornych na zmianę klimatu. Koalicja twierdzi, że biorąc pod uwagę pilność kryzysu klimatycznego, poleganie na konwencjonalnych metodach hodowli to ich zdaniem luksus, na który nie możemy sobie pozwolić.

Czym jest NGT i czy powinniśmy się obawiać piszemy TUTAJ

Mniej pestycydów w rolnictwie dzięki NGT

W piśmie naukowców kierowanym do posłów PE czytamy: „Istnieje wiele roślin, które ze względu na swoje specyficzne cechy genetyczne są bardzo wymagające w uprawie, jak np. drzewa owocowe, winorośl czy ziemniaki. A tak się składa, że te uprawy wymagają stosowania dużych ilości szkodliwych pestycydów, dla zabezpieczenia ich przed szkodnikami i chorobami. Tymczasem NGT mogą radykalnie poprawić tę sytuację (podobnie  jak w przypadku odporności na zmiany klimatyczne), tzn. pozwolą ograniczyć ilość zabiegów chemicznych”.

Koalicja postrzega projekt ustawy regulującej NGT jako istotny krok w kierunku zwiększenia zrównoważenia środowiskowego w żywności, rolnictwie i energetyce. Naukowcy podkreślają, że odpowiedzialne wykorzystanie NGT może w znacznym stopniu przyczynić się do stworzenia bardziej odpornej, świadomej ekologicznie i bezpiecznej żywności.

Oprócz zastosowania w rolnictwie, NGT wykazują potencjał dla przełomowego postępu medycyny oraz wzrostu gospodarczego. Według niedawnego badania zaniedbanie w tym zakresie i odrzucenie NGT może skutkować rocznymi kosztami dla gospodarki europejskiej w różnych sektorach w wysokości 300 miliardów euro.

Rolnicy i eksperci są za NGT

Koalicja nalegała, aby eurodeputowani ściśle współpracowali z większością rolników i ekspertów, zniechęcali tym samym do lobbingu antynaukowego.

Jak stwierdzono w piśmie: „Wasze wsparcie dla NGT nie tylko będzie sprzyjać innowacjom, ale także zapewni UE pozycję lidera w zakresie odpowiedzialnego i opartego na dowodach w kształtowaniu polityki na całym świecie. Przywódcy w Afryce uważnie obserwują wasze decyzje, podobnie jak afrykańscy naukowcy, którzy mają gotowy do użycia odporny na zmianę klimatu maniok, banany, kukurydzę i inne podstawowe uprawy NGT”.

Polska antynaukowa

Polska broni się przed wprowadzeniem NGT. MRiRW  w swoim komunikacie poinformowało “Dalsze prace nad projektem rozporządzenia NGT w dużej mierze zależą od kierunku prac prezydencji belgijskiej, jednak sprawa zakazu uprawy jest dla Polski kluczowa i będzie przez Polskę podtrzymywana”. Oznacza to, że nawet w przypadku dopuszczenia NGT w Unii Europejskiej, Polska skorzysta z prawa niedopuszczenia do upraw roślin tego typu na terenie kraju.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

2 KOMENTARZE

  1. Przerabiałem ten temat parę lat temu. Proszę sprawdzić KTO jest na liście tych naukowców i noblistów- jest pewien element wspólny!
    NGT to nic innego jak GMO , tylko mniej razi w oczy. Sprawdźcie też kto jest największym beneficjentem tej CHOREJ idei.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.