fbpx
Strona głównaTechnikaPrzygoda Horscha z ciągnikami, czyli niemiecko-rosyjski przegubowiec: Kirowiec Horsch K-735

Przygoda Horscha z ciągnikami, czyli niemiecko-rosyjski przegubowiec: Kirowiec Horsch K-735

Niemiecka firma Horsch nie kojarzy się raczej z produkcją ciągników. Jednak na początku lat 90. ubiegłego wieku miała krótki epizod w wytwarzaniu tego typu maszyn we współpracy z rosyjską firmą Kirowiec.

W początkach lat 90-tych XX wieku wiele firm szukało na siebie pomysłu. Czasy po rozpadzie Związku Radzieckiego były również ciężkie dla takich firm jak chociażby rosyjski Kirowiec. Z tego też względu powstał pomysł, aby we współpracy z zagranicznym partnerem opracować i unowocześnić produkowane przez siebie ciągniki.

Okazja nadarzyła się w 1993 roku, kiedy to petersburska fabryka, podczas targów Agritechnika w Hanowerze nawiązała współpracę z niemiecką firmą Horsch, która co prawda zajmowała się głównie produkcją maszyn do uprawy gleby ale mogła wnieść zachodnie know-how do projektu.

Owocem tej współpracy był nowy ciągnik przegubowy, który zaprezentowano jeszcze w tym samym 1993 roku szerszej publiczności. Zawarto również oficjalną umowę, która przewidywała w początkowej fazie wyprodukowanie 11 ciągników Horsch K-735.

Za bazę projektu posłużył model petersburskiej fabryki K-701M1. Z kolei do zadań niemieckiego partnera należał montaż nowego sterowania i hydrauliki roboczej, elektroniki, nowej kabiny, podwozia, a także nowego systemu zarządzania silnikiem, co ostatecznie pozwoliło osiągnąć znaczne zmniejszenie zużycia paliwa (do 30 proc.).

Projekt zapowiadał się bardzo ciekawie lecz w ostateczności wyprodukowano tylko wspomniane powyżej 11 sztuk tych maszyn a współpracę zakończono w 1995 roku. Dziesięć z nich sprzedano do gospodarstw w Niemczech i Anglii. Co ciekawe w Polsce znajduje się obecnie 1 sztuka, która jest niejako białym krukiem dla kolekcjonerów maszyn rolniczych.

Źródło: Kirowiec Polska

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.