Nie ma zgody na nieuczciwe praktyki handlowe

6 czerwca podczas Sesji Plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbędzie się debata w sprawie rezolucji przeciw nieuczciwym praktykom handlowym supermarketów w sektorze spożywczym. Zdaniem posłów konieczne trzeba uchwalić nowe przepisy, które zapewnią uczciwe i przejrzyste relacje między producentami żywności, dostawcami i dystrybutorami Należy zapewnić równowagę między dochodami a wpływami w łańcuchu dostaw żywności.

W ocenie posłów sprzedaż poniżej kosztów produkcji i poważne nadużycie, jakim jest sprzedaż przez wielkie sieci handlowe w ramach kampanii reklamowych produktów żywnościowych takich jak nabiał, owoce i warzywa po niższej cenie, zagraża długoterminowej zrównoważonej produkcji tych produktów w UE. Nieuczciwe praktyki w handlu żywnością mogą prowadzić do nadmiernych kosztów i niższych niż oczekiwane przychodów dla przedsiębiorców o słabszej sile przetargowej (99,1% przedsiębiorstw w sektorze produktów spożywczych i napojów stanowią MŚP i mikroprzedsiębiorstwa), co może mieć negatywny wpływ na całą gospodarkę UE.
Wśród nieuczciwych praktyk handlowych zgłaszanych organom kontrolnym przez podmioty gospodarcze uczestniczące w łańcuchu dostaw produktów spożywczych wymieniane są na przykład opóźnienia w płatnościach, ograniczenia w dostępie do rynku, jednostronne zmiany postanowień umowy z mocą wsteczną, nagłe i nieuzasadnione zerwanie umowy, nieuczciwe przeniesienie ryzyka handlowego, pobieranie opłat za fikcyjne usługi, odmowa zawarcia umowy w formie pisemnej, przenoszenie kosztów promowania towarów w obszarach sprzedaży oraz kosztów transportu i magazynowania na dostawców – informuje Biuro Prasowe Parlamentu Europejskiego.
W Unii Europejskiej funkcjonują już przepisy dotyczące nieuczciwych praktyk handlowych stosowanych przez przedsiębiorstwa wobec konsumentów na rynku wewnętrznym (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/29/WE), nie ma przepisów mających na celu zwalczanie nieuczciwych praktyk pomiędzy różnymi podmiotami uczestniczącymi w łańcuchu dostaw na rynku rolno-spożywczym. Nieuczciwe praktyki handlowe jedynie częściowo są objęte prawem konkurencji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności