Nie będzie szacowania strat na polach

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa, nie będzie szacowania strat na polach przez specjalne komisje – zapowiada Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Od 1 czerwca zostanie uruchomiona specjalna aplikacja ePUAP, w której sami rolnicy będą mogli zgłaszać klęskę suszy i aktualizować dane do września. Protokół zostanie automatycznie wygenerowany i przesłany do wojewody, a ten go zatwierdzi lub nie.

– Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) nadal będzie oceniał zagrożenie wystąpienia suszy dla poszczególnych upraw polowych. Dodatkowo mapy suszy wykonane przez IUNG będą weryfikowane przez system satelitarny, będący w dyspozycji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. 5 proc. losowo wybranych pól zostanie sprawdzone przez komisje na miejscu – informuje Ryszard Kamiński, podsekretarz stanu w MRiRW.

Zdaniem samorządu rolniczego wprowadzenie aplikacji mobilnej, pozwalającej producentom rolnym wnioskować o oszacowanie szkód spowodowanych przez suszę, usprawni proces szacowania szkód i umożliwi weryfikację zgłoszeń z zasięgiem KBW i ustalonym poziomemu strat w plonach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności