fbpx

Miotła zbożowa. Chwasty bez tajemnic – najważniejsze cechy, występowanie, szkodliwość, ciekawostki

Miotła zbożowa jest odporna na mróz, gdyż dobrze ukorzenione i rozkrzewione rośliny wytrzymują spadki temperatury do -25°C. U miotły zbożowej jako jednego z pierwszych gatunków, stwierdzono występowanie licznych biotypów odpornych na herbicydy.

Miotła zbożowa (Apera spica-venti), ang.: loose silkybent, silky bent-grass (windgrass); potocznie: mietła, mietlica, mietlica rolowa, miętlica. Rodzina: Poaceae (wiechlinowate). Roślina roczna, ozima i jara. Wschodzi od października do marca i Kwitnie od czerwca do sierpnia. Rośliny wysokie na 30 (50) -100 (150) cm. Rozmnaża się z ziarniaków. Produktywność jednej rośliny to 1000 – 10 000, a nawet 12 000-15 000 ziarniaków, które zachowują żywotność 2 do 7 lat.

Występowanie i szkodliwość

Miotła zbożowa to pospolity chwast zbóż ozimych i jarych oraz coraz częściej rzepaku ozimego i jarego, ponadto może występować w ziemniakach, kukurydzy i roślinach bobowatych.

Ekonomiczny próg szkodliwości tego gatunku w zbożach (np. pszenicy ozimej), został ustalony na poziomie 10-15 roślin/m2. Masowe zachwaszczenie tym gatunkiem (150-200 roślin/m2) powoduje obniżenie plonu pszenicy ozimej nawet o 40-50 proc.

Czy wiesz, że

Miotła zbożowa uważana jest za gatunek wskaźnikowy gleb piaszczystych i suchych, ubogich w wapń, lekko kwaśnych, chociaż bardzo dobrze reaguje na dobrze uwilgotnioną glebę. Gatunek ten posiada formy ozime, które krzewiąc się wytwarzają średnio 10-12 pędów na roślinę, a formy jare 3-5 pędów na roślinę. Masowe pojawienie się tego gatunku występuje najczęściej w okresie jesiennym (formy ozime) lub wiosennym (formy jare) po intensywnych opadach deszczu. Miotła zbożowa jest odporna na mróz, gdyż dobrze ukorzenione i rozkrzewione rośliny wytrzymują spadki temperatury do -25°C (bez okrywy śnieżnej).

Ekotypy miotły zbożowej o zabarwieniu zielonkawym są lepiej niszczone przez herbicydy niż osobniki o zabarwieniu antocyjanowym. Wskutek prowadzenia intensywnej ochrony herbicydowej, u miotły zbożowej jako jednego z pierwszych gatunków, stwierdzono występowanie licznych biotypów odpornych na herbicydy, głównie z grupy inhibitorów syntazy acetylomleczanowej (ALS).

W Ameryce Północnej miotła zbożowa, uważana jest za gatunek inwazyjny, notabene zawleczony z Europy w drugiej połowie XIX wieku. Natomiast w Polsce występuje na całym obszarze kraju i klasyfikowana jest jako typowy chwast segetalny, zachwaszczający ponad 70 proc. plantacji zbóż.

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow
dr inż. Tomasz Sekutowski
IUNG-PIB Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.