fbpx

Mieszanie nawozów posypowych – co można łączyć, a czego nie?

W praktyce rolniczej bardzo często nawozy jednoskładnikowe miesza się ze sobą w gospodarstwie przed wysiewem. Wpływa to na obniżenie całkowitych kosztów nawożenia, pozwala na dostosowanie składu i proporcji składników pokarmowych do potrzeb nawozowych roślin z uwzględnieniem aktualnej zasobności gleby.

Samasz loteria - baner

Przy sporządzaniu mieszanki nawozowej zasadnicze znaczenie mają właściwości fizykochemiczne nawozów pojedynczych oraz ich wzajemne oddziaływanie. Pomiędzy niektórymi nawozami mogą zachodzić procesy fizyczne i przemiany chemiczne prowadzące do pogorszenia właściwości mieszanki.

Zasady mieszania nawozów

Baner Katalog ciagnikow
  • Należy mieszać ze sobą tylko nawozy o zbliżonej wielkości i kształcie cząstek oraz o podobnej masie usypowej. Zapobiega to rozwarstwieniu komponentów mieszanki w czasie transportu i wysiewu oraz warunkuje równomierne rozprowadzenie składników na polu.
  • Nie należy mieszać nawozów wysiewanych w różnych terminach oraz takich, które stosuje się w różnych ilościach, np. nawozów wapniowych z innymi.
  • Nawozy higroskopijne z niehigroskopijnymi można mieszać ze sobą tuż przed wysiewem, bowiem wcześniejsze wykonanie takiej mieszanki stwarza niebezpieczeństwo pogorszenia jej właściwości, co może doprowadzić do uwilgotnienia lub zbrylenia.
  • Nawozów zawierających azot amonowy nie należy mieszać z nawozami o odczynie zasadowym lub zawierającymi węglany, gdyż prowadzi to do strat azotu w formie amoniaku.
  • Nie należy mieszać superfosfatów czy fosforanu amonu z nawozami o odczynie alkalicznym lub zawierającymi aktywny węglan wapnia, na przykład obecny w saletrzakach i mączkach fosforytowych, aby nie doprowadzić do uwstecznienia związków fosforu.
  • Nie należy mieszać nawozów azotowych zawierających azot w formie saletrzanej z superfosfatami, gdyż prowadzi to do strat azotu w formie tlenków.
Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.