fbpx

“Miastowi” nie będą mieli nic do gadania – praca rolnika ma być chroniona ustawowo 

Wieś nie zawsze pachnie fiołkami, rolnik ma prawo pracować w nocy. Dlatego proponujemy ustawę, która będzie chroniła rolników przed pozwami ze strony nowych sąsiadów – powiedział poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko podczas cotygodniowej konferencji w Ministerstwie Rolnictwa. 

Podczas cotygodniowej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka zreferowała działania z mijającego tygodnia. Na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiła stanowisko, że podmiotem odpowiedzialnym za terminal zbożowy powinien być podmiot z większościowym udziałem Skarbu Państwa.  

Przedstawicielom organizacji rolniczych zadeklarowała, że zmieniony zostanie sposób wyliczania szkód suszowych tak, by z danych pozyskane z IUNG, komisji i aplikacji wyciągać średnią. Potwierdziła też, że Ministerstwo popiera przy szacowaniu szkód rozdzielenie produkcji roślinnej i zwierzęcej. Przedstawiła również projekt dot. Rad Społecznych przy KOWR, które mają mieć umocowanie ustawowe 

  • Chcemy, żeby Rady miały umocowanie ustawowe i żeby posiedzenia były utrwalane i udostępniane w BIP, żeby nie było wątpliwości co do podejmowanych ustaleń – mówiła minister.  

Minister Gembicka powiedziała, że na ostatnim etapie legislacji są rozporządzenia związane z dopłatami do kukurydzy i zwiększeniem puli środków na kredyty płynnościowe. W legislacji jest też rozporządzenie chroniące nazwy produktów mięsnych: 

  • Widzimy, że bardzo często produkty roślinne są opisywane jako kiełbasa, chcemy, żeby była jasność – jeżeli coś jest mięsem, jest to tak opisane. To odpowiedź na postulaty branży. Włosi ostatnio wprowadzili takie przepisy, Francuzi się przygotowują, myślę, że ten trend będzie się pojawiał w unijnych państwach.  

Podczas konferencji obecny był też poseł Kukiz’15 Jarosław Sachajko, który przedstawił kolejne propozycje rozwiązań systemowych:  

  • To kompleksowe podejście do rolnictwa, bo w Polsce jest miejsce dla małego, średniego i dużego rolnictwa, dla małego i dużego przetwórstwa. Te projekty razem, przyjęte w ubiegłej kadencji, zaproponowane w ub. tygodniu i te, które przedstawimy dziś, zapewniają opłacalność bezpieczeństwo dywersyfikację i nowe rynki zbytu dla produkcji rolnej – mówił Jarosław Sachajko. 

Poseł Sachajko przedstawił 4 projekty ustaw:  

ustawę o specjalnych strefach rolniczych – odpowiednik specjalnych stref ekonomicznych. Ustawa ta ma zapewniać gminom możliwość ustanowienia obszarów dedykowanych dużej produkcji zwierzęcej oraz przetwórstwu zwierzęcemu, by rolnicy przystępując do takiej strefy wiedzieli, że wszystkie uzgodnienia są już za nimi i żeby nie było konfliktów społecznych. 

ustawę o spółdzielniach rolników, która ma premiować zrzeszanie się rolników. 

  • Ta ustawa funkcjonuje, ale próg zaporowy 10 osób jest zbyt wysoki. Często pytam swoich znajomych, ile jest takich osób, którym powierzyliby swój majątek i trudno jest znaleźć 10 znajomych. Dlatego obniżamy ten próg do 4 osób.  Jednocześnie proponujemy, by w różnego rodzaju dofinansowaniach unijnych ustalić koszt kwalifikowalny dla spółdzielni na poziomie 75%. 

ustawa o zamówieniach publicznych, zobowiązująca instytucje publiczne, by kupowały od rolników żywność wysokiej jakości: ekologiczną i bez pozostałości. 

ustawa chroniąca rolników przed pozwami za pracę w nocy 

  • Praca rolników jest pracą specyficzną, często odbywa się w nocy, a nowi sąsiedzi, którzy przyjechali na wieś, protestują przeciwko hałasom. Nie zgadzamy się z tym, wieś to miejsce produkcji rolniczej, dlatego na wsi nie zawsze pachnie fiołkami a rolnicy muszą wykonywać pracę w nocy – powiedział Jarosław Sachajko.  
McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

2 KOMENTARZE

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.