Kredyty bankowe na sfinansowanie kosztów produkcji rolnej

Przedłużający się termin pełnego oddania do użytku systemu teleinformatycznego, dzięki któremu Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogłaby realizować wypłaty z tytułu płatności bezpośrednich za 2015 r., spowodował dla niektórych gospodarstw trudności z utrzymaniem płynności finansowej.

W tej sytuacji na wniosek ministra rolnictwa utworzona zostanie nowa, nieoprocentowana dla producenta rolnego, linia kredytowa. Kredyty obrotowe, udzielane przez banki z własnych środków – na 6 miesięcy – rolnicy będą mogli wykorzystać na sfinansowanie kosztów prowadzenia produkcji rolnej. Całość oprocentowania za kredytobiorców zapłaci Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, rolnik pokryje jedynie koszty prowizji.

Już wkrótce rolnicy będą mogli otrzymać takie kredyty bankowe, ponieważ Rada Ministrów1 lutego wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jak udało się nam ustalić do wniosku o udzielenie kredytu bankowego producent rolny będzie musiał dołączyć zaświadczenie wydane przez kierownika biura powiatowego AR i MR . Zostanie w nim wskazana kwota, do wysokości, której kredyt bankowy może zostać udzielony.

Pomoc dla rolników, na okres oczekiwania na wypłatę płatności bezpośrednich za 2015 r., ma charakter de minimis. Oznacza to, że wysokość dopłat do oprocentowania kredytu nie może przekroczyć wolnego limitu tej pomocy na jedno gospodarstwo rolne. Trzyletni limit na jedno gospodarstwo wynosi równowartość 15 tys. euro – informuje Kancelaria Premiera Rady Ministrów.

Opracował: Obi oba
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności