fbpx

Konferencja klimatyczna w Glasgow: 4 miliardy dolarów na rolnictwo dla ochrony klimatu

Uczynienie rolnictwa bardziej zrównoważonym, efektywnym, odpornym na zmiany klimatu i ekologicznym. To główne założenia dotyczące tego obszaru gospodarki, które padły podczas COP26. Na ten cel 45 krajów zobowiązało się do przekazania łącznie 4 mld dolarów krajom rozwijającym się. 

Wynika to z założenia, że właśnie w takich krajach rolnictwo jest najbardziej “ekspansywne”; rośnie w nich liczba ludności, a co za tym idzie, potrzeba coraz więcej terenów pod uprawy, w związku z czym m.in. karczowane są lasy. Efekt jest zatem podwójnie szkodliwy, bo zwiększają się obszary, z których pochodzi emisja, a zmniejszają te, które pochłaniają dwutlenek węgla.

Samasz loteria - baner

– Aby utrzymać cel 1,5 st. C, potrzebujemy działań ze strony każdej części społeczeństwa, w tym pilnej transformacji w skali globalnej sposobu, w jaki zarządzamy ekosystemami oraz uprawiamy, produkujemy i konsumujemy żywność. Musi nastąpić uczciwa i sprawiedliwa transformacja, która ochroni środki do życia i bezpieczeństwo żywnościowe milionów ludzi na całym świecie, a rolnicy, ludność rdzenna i społeczności lokalne odegrają w tych planach główną rolę – oświadczył brytyjski minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice cytowany przez portal Interia.pl.

Na jakich zasadach będzie przyznawana pomoc na rolnictwo krajom rozwijającym się? Na szczegóły przyjdzie nam pewnie jeszcze poczekać.

Dekalb Bayer - baner
Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.