fbpx

Kolejna pomoc dla rolników. Wczoraj przyjęto rozporządzenie

Rada Ministrów przyjęła 13 czerwca rozporządzenie dotyczące pomocy rolnikom, którzy utracili swoje dochody w związku z wojną na Ukrainie. Jeśli rozporządzenie zostanie uznane przez Komisję Europejską, na jego podstawie jeszcze w tym roku uruchomione zostaną dopłaty dla producentów świń oraz do powierzchni gruntów ornych.  

Pomoc będzie udzielana producentom rolnym, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, dlatego zostanie notyfikowana Komisji Europejskiej jako zgodna z komunikatem Komisji „Tymczasowe ramy środków pomocy państwa w celu wsparcia gospodarki po agresji Rosji wobec Ukrainy (2023/C 101/03).  

Pomoc dla hodowców świń będzie wynosiła 100 zł do każdej sztuki świni, jednak nie więcej niż 500 000 zł dla producenta świń.  

ARiMR będzie udzielać pomocy producentom, którzy:  

– posiadają numer identyfikacyjny;  

– mają status mikroprzedsiębiorstwa/małego/średniego przedsiębiorstwa;  

– w dniu 15 marca 2023 r. prowadzili gospodarstwo, w którym były utrzymywane świnie;  

– zgłosili ARiMR do 31 sierpnia 2023 r. oznakowanie świń urodzonych w ich gospodarstwie od 15 marca 2023 r. do 15 sierpnia 2023 r. 

Wniosek o dopłatę należy złożyć do 31 sierpnia 2023 r. 

W przypadku producentów stosujących materiał siewny elitarny lub kwalifikowany ARiMR będzie udzielać dopłat do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany, w plonie głównym.  

Dopłaty przysługują rolnikom, którzy: 

– posiadają gospodarstwo rolne; 

– posiadają numer indentyfikacyjny; 

– zakupili od 15 lipca 2022 r. do 15 czerwca 2023 r. materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany gatunków roślin uprawnych; 

Wysokość pomocy będzie ustalana jako iloczyn stawki pomocy i deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku, z wyłączeniem upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon, jednak nie większej niż 50 ha.  

Stawki pomocy proponuje się w wysokości: 

– 200 zł na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami pastewnymi; 

 – 300 zł na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi z wyłączeniem soi; 

– 500 zł na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych soją; 

– 1200 zł na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsadzonych ziemniakami. 

Wnioski należy składać do ARiMR do 14 sierpnia 2023 r. 

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

5 KOMENTARZE

  1. Dopłaty do dopłat. A kto to sfinansuje. Jedna ręka sama druga zabierana. A nie prosciej było przywrócić normalność i ukraińskie produkty wysyłać tam gdzie miały trafiać czyli do afryki. Co do warunków to znowu promocja lenistwa i kombinatorstwa. Dlaczego pl karze rolnikow 100 300 ha. To ze ktoś był przedsiębiorca i kupował ziemię to teraz mu odmówić pomocy . To jak wrowadzamy PRL 2.0 i rownosc to na tych 5 nektarowych nałożyć pańszczyzne

  2. Bardzo dobre rozwiązanie ze strony rządzących . Prowadzę gos. od 12 lat i korzystam tylko i wyłącznie z kwalifikowanego materiału bazowego do dalszej reprodukcji. Pewny zbyt i lepsza cena / Ale większe wymagania ze strony właściciela odmiany/ . W moim przypadku 200 zł to kolosalny zastrzyk gotówki. Pozdrawiam. P.S nie chwalę jako sympatyk parti rządzącej Ale jako ciężko pracujący rolnik.

  3. Wracamy do PRLu. Nic się nie opłaca, państwo steruje gospodarką. A może by tak obniżyć koszty żeby rolnik miał jeszcze tańsze paliwo, tańsze nawozy i ułatwioną drogę do konsumenta bez pośredników co pozwoli mu uzyskać większą cenę? Chcecie na pewno być na łące tych oszustów i kłamców?

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner