fbpx

Co zrobić, aby obciążanie pryzmy kiszonkowej oponami było legalne i uniknąć wysokiej grzywny?

Popularne wśród rolników obciążenie pryzmy kiszonkowej zużytymi oponami może skończyć się zapłatą wysokiej kary. Warto wiedzieć, jakich formalności należy dopełnić, aby jej uniknąć.

Katalog odpadów z podziałem na grupy, podgrupy i rodzaje ze wskazaniem odpadów niebezpiecznych reguluje rozporządzenie Ministra Klimatu z 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2020 r., poz. 10, z późn. zm.). Zgodnie z tym rozporządzeniem, zużyte opony należą do odpadów (nr kodu 16 01 03).

Zasadą jest, że obowiązuje zakaz przetwarzania odpadów poza instalacjami lub urządzeniami, o czym stanowi art. 30 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz.1587, z póżn. zm.). Ustawa o odpadach w art. 30 i 31 dopuszcza wyjątki od tej zasady. Ponadto takie wyjątki określa rozporządzenie Ministra Środowiska z 11 maja 2015 r. w sprawie odzysku odpadów poza instalacjami i urządzeniami (Dz. U. z 2015 r., poz. 795, z późn. zm.).

Jak uzyskać zezwolenie na odzysk zużytych opon?

W związku z tym, że zużyte opony należą do odpadów, ich odzysk i użycie do pryzmy kiszonkowej wymaga uzyskania zezwolenia. Zgodnie z art. 41 ustawy o odpadach prowadzenie zbierania odpadów i prowadzenie przetwarzania odpadów wymaga uzyskania zezwolenia.

Zezwolenie na zbieranie odpadów i zezwolenie na przetwarzanie odpadów wydaje, w drodze decyzji, urząd właściwy ze względu na miejsce zbierania lub przetwarzania odpadów.

Urzędem, do którego należy złożyć wniosek jest:

1) marszałek województwa:

  1. a) dla przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko,
  2. b) dla odpadów innych niż niebezpieczne poddawanych odzyskowi w procesie odzysku polegającym na wypełnianiu terenów niekorzystnie przekształconych, jeżeli ilość umieszczanych w wyrobisku lub zapadlisku odpadów jest nie mniejsza niż 10 Mg na dobę lub całkowita pojemność wyrobiska lub zapadliska jest nie mniejsza niż 25 000 Mg,
  3. c) dla instalacji komunalnych,
  4. d) do wydania zezwolenia na zbieranie odpadów, w przypadku gdy maksymalna łączna masa wszystkich rodzajów odpadów magazynowanych w okresie roku przekracza 3000 Mg;

2) starosta – w pozostałych przypadkach.

Art. 42 ustawy o odpadach określa, jakie wymogi musi posiadać wniosek o wydanie zezwolenia na odzysk odpadów.

Wysoka kara za brak zezwolenia

Brak uzyskania zezwolenia na obciążenie pryzmy kiszonkowej zużytymi oponami może spowodować nałożenie na rolnika wysokiej kary administracyjnej (art. 194 ustawy o odpadach). Zgodnie z art. 194 ust. 4 administracyjna kara pieniężna za zbieranie lub przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia wynosi nie mniej niż 1000 zł i nie może przekroczyć 1 000 000 zł. Przy ustalaniu wysokości administracyjnej kary pieniężnej wojewódzki inspektor ochrony środowiska uwzględnia rodzaj naruszenia i jego wpływ na życie i zdrowie ludzi oraz środowisko, okres trwania naruszenia i rozmiary prowadzonej działalności oraz bierze pod uwagę skutki tych naruszeń i wielkość zagrożenia. Mówi o tym art. 199 ustawy o odpadach.

Od nałożonej kary można się odwołać.

Procedura uzyskania zezwolenia na wykorzystanie zużytych opon jest długotrwała, warto więc złożyć wniosek z odpowiednim wyprzedzeniem.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.