fbpx

Jest zgoda Komisji Europejskiej na kolejne dopłaty dla polskich rolników

Komisja Europejska wyraziła zgodę na wypłacenie z budżetu państwa polskiego kolejnych pieniędzy na wsparcie rolników. Mowa o dopłatach do nawozów, pszenicy i gryki oraz trzody chlewnej. 

Dlaczego w ogóle Rząd RP musi pytać Komisję Europejską o zgodę na wydanie pieniędzy z budżetu państwa? Wyjaśniamy – dotyczy to jedynie sytuacji, w której pieniądze wydawane są na pomoc publiczną. Wsparcie finansowe udzielane podmiotom gospodarczym może zakłócać konkurencję i mechanizmy wolnego rynku w Unii Europejskiej, dlatego udzielenie go wymaga każdorazowo zgody Komisji Europejskiej, która ocenia, czy w danej konkretnej sytuacji nie wystąpi to zakłócenie. 

Kwota programów wsparcia dla polskich rolników to w sumie 15 miliardów złotych. W tym tygodniu KE wydała zgodę na przeznaczenie przez Rząd RP 7 miliardów 410 milionów na programy takie jak: dopłaty do materiału siewnego – 210 milionów; do sprzedaży zbóż (pszenica, gryka) – 2 miliardów; do nawozów – 4 miliardów 700 milionów; na program Locha+ – 500 milionów.  

Program “materiał siewny” to dopłata do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany, zakupionym od 15 lipca 2022 r. do 15 czerwca 2023 r. 

Program “pszenica i gryka” to dofinansowanie sprzedaży przez rolnika pszenicy, gryki i kukurydzy od 15 kwietnia 2023 r. do 15 lipca 2023 r. Trwa nabór wniosków do 31 lipca 2023 r. 

Program “nawozy 2023” to wsparcie rolników, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z zakłóceniami na rynku rolnym spowodowanymi wojną na Ukrainie. Pieniądze przeznaczone są na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, w okresie od dnia 16 maja 2022 r. do dnia 15 maja 2023 r., od podmiotów prowadzących działalność w zakresie obrotu nawozami lub sprzedaży nawozów. Trwa nabór wniosków do 31 lipca 2023 r. 

Program “Locha+” to pomoc będzie udzielana producentom świń, którzy zgłosili do 31 sierpnia 2023 r. oznakowanie świń urodzonych w ich gospodarstwie od 15 marca 2023 r. do 15 sierpnia 2023 r. Pomoc będzie wynosiła 100 zł do każdej sztuki świni, jednak nie więcej niż 500 000 zł dla producenta świń. 

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

3 KOMENTARZE

  1. Kolejny ” sukces” “polskiej ” ” dupomacjj”
    komisja europejska zgodzila sie aby polscy podatnicy zaplavili polskim rolnikom rekompensatè za sciaganie przez zachodnie i ukrainskue koncerny do Polski ukrainskiego skazonegosyfu zwanegi zbożem .Brawo ” minister” rolnictwa fajfus (a wlasciwie powinnibycFalus i cala rzàfowa zgraja szubraw..ów. nabijacie Konfederacjii slupkow w sondazach…. i nic dziwnego. Narod podziekuje wam przy urnach za wasz trud wykanczania polskich rolnikow.

  2. A dlaczego mleczne gospodarstwa nie otrzymają pomocy My nie przetrzymamy mleka na lepsze czasy tak jak zboża Nie odczuliśmy też niższej ceny za pasze.Mamy kolosalne rachunki za prąd.Nie zebraliśmy I I pokosu traw a pierwszy też słaby bo zimno było Lobby zbożowe jak krzyknie to od razu dla nich pomóc bo w rządzie nie ma hodowców a organizacje rolnicze nie walczą o nas tylko o pieniądze dla siebie . Teraz jeszcze 1.5% dla nich przy podatku ma być dawane Ciekawe za co i mam nadzieję że to nie przymus Czy ktoś w tym rządzie myśli i mleczarzach Nie!!! Bo mleko nie potrzebne lepsze ukr.

    • Wyjasnienie jest proste Polscy producengi mleka nie maja siły przelozenia ukrainskich niemieckich i holenderskich koncernow rolnych produkujacych zboze i kukurydze , wlasvicieli 700 mln hektarow ukraindkiej zemi na polskie ” władze”. Oni maja pieniadze a polscy decydenci głèbokie kieszenie. minister fajfus rolnik od 7 bolesci juz 2 miesiace boi sie ujawnić nazwy firm dpekulujactch zbożem e Polsce i okradajàcych bezkarnie Polskè i Polakow.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.