fbpx

Jest nadzieja na stabilizację, a być może i niewielkie wzrosty: Ceny zbóż 31.03.2023

Koniec miesiąca przynosi wreszcie jakieś dobre informacje dla producentów zbóż. Co prawda wzrosty nie są tak duże, jak mogliby oczekiwać rolnicy, ale pozytywne jest to, że spadki się nie pogłębiają.

Na rynek krajowy duży wpływ ma oczywiście to, co dzieje się na światowych giełdach, a tam w obecnym tygodniu przeważały wzrosty. To zaś przekłada się na pewną stabilizację cen w kraju, a nawet niewielkie wzrosty.

Oczywiście rynek cały czas jest zasypany ukraińskim zbożem i to utrudnia handel, zwłaszcza na wschodzie kraju, ale środowe porozumienie organizacji rolniczych z ministrem Kowalczykiem może dawać pewne nadzieje na ożywienie na rynku. Szczególnie istotne są tutaj zapowiedzi jak najszybszego eksportu zboża, wprowadzenia ceł i szczegółowych kontroli na granicy wschodniej.

Te wszystkie czynniki sprawiają, że obecnie za pszenicę konsumpcyjną maksymalnie można uzyskać 1200 zł/t, ale dotyczy to jedynie pszenicy o 14% białka dostarczonej do portów. Większość ofert w głębi kraju waha się w granicach od 880 do 1050 zł/t. Niestety gorzej jest w przypadku pszenicy paszowej, gdzie kupujący oferują stawki na poziomie 810-1000 zł/t.

Niskie poziomy cenowe notowane są w przypadku jęczmienia, którego najniższe stawki rozpoczynają się od 700 zł/t., a maksymalną stawką jest natomiast obecnie 900 zł w przypadku zboża paszowego. Tylko nieco lepiej jest z jęczmieniem konsumpcyjnym, który wyceniany jest obecnie od 700 zł/t do nawet 1320 zł/t. Na poziomach zbliżonych do jęczmienia paszowego utrzymują się obecnie stawki za pszenżyto i kupujący są skłonni płacić za nie od 700 do 940 zł/t.

Bardzo źle wygląda sytuacja w przypadku żyta i to zarówno konsumpcyjnego jak i paszowego. Jeśli chodzi o żyto konsumpcyjne to cena zawiera się w przedziale od 700 do 940 zł/t, a paszowe od 610 do 920 zł/t.

Nie najgorzej na tle całego tygodnia prezentuje się rzepak. Obecnie można znaleźć oferty kupna przekraczające nawet 2100 zł/t. Maksymalną stawką oferowaną przez skupujących jest obecnie 2130 zł/t, a najniższe stawki oscylują w okolicach 1780 zł/t.

Niestety ze względu na dużą podaż, ceny kukurydzy utrzymują się na dosyć niskich poziomach i obecnie jej cena minimalna wynosi 800 zł/t, a stawki maksymalne nie przekracza poziomu 1000 zł/t.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.