Jasnota purpurowa. Chwasty bez tajemnic – najważniejsze cechy, występowanie, szkodliwość, ciekawostki

Jasnota purpurowa zachwaszcza wszystkie uprawy rolnicze. Jest gatunkiem wskaźnikowym gleb szybko się nagrzewających, zasobnych w azot.

reklama
Baner Amazone

Jasnota purpurowa (Lamium purpureum), ang.: red dead-nettle, purple dead-nettle, potocznie: pokrzywa czerwona, pokrzywa purpurowa, martwa pokrzywa, kwitnąca pokrzywa, głucha pokrzywa. Rodzina: Lamiaceae (jasnotowate). Roślina roczna, jara lub ozima. Wschodzi wiosną i jesienią. Kwietnie od kwietnia do października, w sprzyjających warunkach nawet przez cały rok. Roślina o wysokości 10-40 cm. Rozmnażanie z nasion. Jedna roślina może wydać 100-600, nawet 4500 nasion, które zachowują żywotność 8 – 30 lat.

Występowanie i szkodliwość

Gatunek występujący na glebach gliniastych i piaszczysto-gliniastych, zasobnych w próchnicę i składniki pokarmowe. Zachwaszcza wszystkie uprawy rolnicze, głównie: zboża, rzepaki, ziemniaki, kukurydze, soję oraz rośliny ogrodnicze i sadownicze. Występuje również na miedzach, ugorach i odłogach.

reklama
Baner Kioti

Chwast o dużej sile konkurencyjnej w początkowym okresie wegetacji roślin uprawnych. Ekonomiczny próg szkodliwości dla tego gatunku w zbożach i rzepaku został określony na poziomie od 10 do 15 roślin na 1 m2.

Czy wiesz, że

Jasnota purpurowa jest gatunkiem wskaźnikowym gleb szybko się nagrzewających, zasobnych w azot. Nazwa rodzajowa Lamium nadana została przez Karola Linneusza w ślad za taką sama nazwą tych roślin używaną przez Pliniusza Starszego, pochodzącą od greckiego słowa lamos oznaczającego gardziel, paszcza, co w oczywisty sposób nawiązuje do budowy kwiatów. Natomiast nazwa gatunkowa purpureum pochodzi z języka łacińskiego i oznacza kolor purpurowy (oczywiście w odniesieniu do barwy kwiatów).

Do rozprzestrzeniania jasnoty purpurowej przyczyniają się mrówki, których przysmakiem są elajosomy, obfitujące w substancje odżywcze, twory powstające na okrywach nasiennych. Owady te przenoszą rozłupki do mrowiska, a po objedzeniu porzucają, dzięki czemu nasiona mogą swobodnie kiełkować.

Jasnota purpurowa jest żywicielem pośrednim dla roztocza przędziorka chmielowca, który w warzywach, jagodnikach, sadach i w chmielnikach stanowi duży problem dla plantatorów. Ponadto gatunek ten jest też alternatywnym gospodarzem dla nicienia mątwika sojowego, powodującego znaczne szkody w uprawie soi.

reklama
baner SDF

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI