fbpx

Jak będzie wyglądać w tym roku szacowanie strat rolniczych?

Corocznie w okolicach lipca Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi publikuje na swoich stronach internetowych wytyczne dotyczące szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach produkcji rolnej, z tytułu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Nie inaczej jest w tym roku. 

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikował na swojej stronie internetowej (w zakładce Niekorzystne Zjawiska Atmosferyczne www.gov.pl/web/rolnictwo/dokumenty-stosowane-w-2021 -r) aktualne „Wytyczne dla Komisji powołanych przez Wojewodę dotyczące ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi, lawinę lub suszę w środku trwałym”

Znajduje się tam również zaktualizowany wzór protokołu obowiązujący w 2021 r., z oszacowania zakresu i wysokości szkód w gospodarstwie rolnym lub dziale specjalnym produkcji rolnej spowodowanych wystąpieniem niekorzystnego zjawiska atmosferycznego, który należy pobrać, w odniesieniu do lustracji szkód przez Komisje, w bieżącym roku kalendarzowym.

Jak się dowiedzieliśmy wzorem roku ubiegłego, zgłaszanie przez producentów rolnych wniosków o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę i sporządzanie protokołu z tych  szkód, w roku bieżącym, będzie się odbywać na podstawie aplikacji publicznej, bez udziału komisji wojewody ds. szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody z tytułu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (z wyłączeniem szkód z tytułu suszy rolniczej w środkach trwałych).

Szkody powstałe w wyniku wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego należy szacować w skali całego gospodarstwa rolnego. W przypadku, gdy gospodarstwo rolne lub dział specjalny produkcji rolnej prowadzony jest na obszarze co najmniej dwóch województw protokół jest sporządzony przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód. Następnie protokół zbiorczy sporządza komisja powołana przez wojewodę właściwego ze względu na położenie największej części gospodarstwa lub obszaru na którym prowadzony jest dział specjalny produkcji rolnej, na podstawie protokołów przedłożonych przez producenta rolnego w terminie umożliwiającym komisji przekazanie wojewodzie protokołu zbiorczego w terminie 45 dni od oszacowania szkód.

W związku ze zmieniającą się na bieżąco sytuacją związaną z epidemią COVID-19 w Polsce Komisja przeprowadzając lustrację oraz szacując szkody powstałe w wyniku wystąpienia niekorzystnych zjawisk atmosferycznych zobowiązana jest do przestrzegania aktualnie obowiązujących przepisów, zaleceń i rekomendacji w tym  zakresie.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.