fbpx
Strona głównaWiadomościZ krajuGUS: Plony zbóż w kraju będą wyższe niż w ubiegłym roku

GUS: Plony zbóż w kraju będą wyższe niż w ubiegłym roku

Główny Urząd Statystyczny szacuje, że powierzchnia uprawy zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi w 2022 r. jest o ok. 7 proc. mniejsza od ubiegłorocznej i wynosi około 5,9 mln ha, z tego: pszenicy ponad 2,5 mln ha, żyta około 0,7 mln ha, jęczmienia ponad 0,6 mln ha, owsa około 0,5 mln ha; pszenżyta ponad 1,2 mln ha, mieszanek zbożowych około 0,4 mln ha.

Wstępnie szacuje się, że plony zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi wyniosą 45,2 dt/ha, tj. o 2,6 dt/ha (o 6 proc.) więcej od plonów z roku ubiegłego.

Według ekspertów GUS plony zbóż ozimych łącznie z ozimymi mieszankami zbożowymi wyniosą 48,0 dt/ha, tj. o 2,3 dt/ha , czyli o 5 proc. więcej od plonów z roku ubiegłego.

Natomiast plony zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi wstępnie oceniono na 36,0 dt/ha, tj. o 1,3 dt/ha (o 4 proc.) więcej od plonów ubiegłorocznych.

– Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi ocenia się na 26,6 mln t, tj. o 0,4 mln t (o 1 proc.) mniej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych. Zbiory zbóż ozimych wstępnie wyszacowano na 21,7 mln t, tj. o 0,9 mln t (o 4 proc.) więcej od zbiorów z roku ubiegłego. Zbiory zbóż jarych łącznie z jarymi mieszankami zbożowymi wstępnie wyszacowano na 4,9 mln t, tj. o 1,3 mln t (o 21 proc.) mniej od zbiorów z roku ubiegłego – informuje GUS.

Powierzchnię zasiewów upraw rolnych i ogrodniczych ustalono na podstawie danych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz szacunków rzeczoznawców terenowych GUS.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.