fbpx

Dbamy o bioróżnorodność. Trzy sposoby na zaproszenie drapieżnych owadów, pająków i zapylaczy na pole

Dbamy o bioróżnorodność. Podpowiadamy trzy rozwiązania, aby na naszym polu było więcej drapieżnych owadów, pająków i zapylaczy.

Wykorzystaj miedze

Po pierwsze pola uprawne mogą posiadać tzw. naturalne miedze (jeszcze 40-50 lat temu to był wręcz standard!), oddzielające wzdłuż granicy pole od pola, które nie są w żaden sposób zagospodarowane przez plantatora. Nie wykonuje się na nich żadnych zabiegów czy to mechanicznych (np. wykaszania) czy chemicznych (np. opryskiwania agrochemikaliami). Dzięki temu mogą rozwijać się tam różne gatunki roślin (nie tylko „typowe” chwasty), które będą stanowiły doskonałe schronienie dla drapieżców a w czasie kwitnienia doskonały pożytek dla różnego rodzaju zapylaczy.

Załóż pasy kwietne

Po drugie istnieje możliwość celowego założenia tzw. pasu kwietnego. Polega to na wysiewie specjalnie skomponowanych mieszanek roślin rocznych i wieloletnich lub tzw. „roślin miododajnych” wzdłuż granicy pól. Dzięki temu pasy takie staną się domem i miejscem do życia dla pożytecznych owadów (również i tych zapylających, np. dzikich pszczół i trzmieli), pająków i drobnych zwierząt.

Cenne zadrzewienia śródpolne

Po trzecie można również pozostawić bądź celowo założyć tzw. zadrzewienia śródpolne czyli niewielkie enklawy bądź pasy oddzielające pola, które posiadają w swojej strukturze niewielkie drzewa, krzewy, krzewinki i byliny. Zadrzewienia śródpolne mają unikatowy charakter, gdyż najsilniej wpływają na zachowanie dużej bioróżnorodności, z uwagi na swoją bogatą strukturę przestrzenną i szerokie spektrum oddziaływania na agrofitocenozę.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

dr inż. Tomasz Sekutowski
IUNG-PIB Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.