fbpx

Czy warto stosować kwasy humusowe?

Kwasy humusowe to biostymulatory, wpływające korzystnie na rozwój roślin w sposób bezpośredni i pośredni, przy czym ich aplikacja dolistna charakteryzuje się większą efektywnością w porównaniu do ich zastosowania doglebowego.

Pośrednie oddziaływanie na rośliny związane jest z ich wpływem na poprawę warunków glebowych, poprzez polepszenie struktury gleby, przyczyniając się do tworzenia struktury gruzełkowatej. Dzięki wysokiej pojemności wodnej wpływają na poprawę stosunków wodnych, co zwiększa efektywność pobierania składników pokarmowych przez rośliny. Poprawiają właściwości sorpcyjne gleby w efekcie tworzenia kompleksów organiczno-mineralnych.

Kwasy humusowe zapobiegają stratom wody wynikającym z procesów erozji czy spływów powierzchniowych. Ich ciemne zabarwienie poprawia parametry cieplne gleby. Wykazują zdolność do utrzymania określonego pH gleby, zwiększenia dostępności składników pokarmowych dla roślin, między innymi fosforu, magnezu, żelaza i cynku oraz poprawiają właściwości mikrobiologiczne gleby, w efekcie stymulacji wzrostu i namnażania mikroorganizmów.

Bezpośredni wpływ kwasów humusowych na rośliny wiąże się z ich wpływem na zmiany w  metabolizmie roślin. Stymulują siłę kiełkowania nasion i ich żywotność oraz korzystnie wpływają na rozwój siewek. Dzięki stymulacji wzrostu korzeni, przyczyniają się do lepszego zaopatrzenia roślin w wodę i składniki mineralne. Powodują wzrost przepuszczalności błon komórkowych, co usprawnienia transport związków mineralnych. Po ich przedostaniu się do komórek roślinnych dochodzi do wzrostu intensywności oddychania komórkowego oraz wzmożenia procesów podziałów komórkowych.

Kwasy humusowe wpływają korzystnie na tworzenie chlorofilu, a tym samym proces fotosyntezy oraz aktywują procesy biochemiczne, poprzez zwiększenie syntezy niektórych enzymów, skutkując zwiększeniem zawartości białek nośnikowych i strukturalnych w liściach. Wpływają na gospodarkę hormonalną oraz oddziałują na reakcje obronne roślin na niekorzystne warunki środowiska, w tym stres suszy czy niskie temperatury.

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.