fbpx
Strona głównaUprawaAgrobiotechnologia na CEBioForum. Czy czeka nas rewolucja?

Agrobiotechnologia na CEBioForum. Czy czeka nas rewolucja?

Agrobiotechnologia jest jednym z obszarów, który przy odpowiednim ukierunkowaniu może odnotować silny rozwój. M.in. ten temat dyskutowany będzie podczas konferencji CEBioForum2022 w Warszawie 25-26 maja br. Wezmą w niej udział badacze, firmy doradcze, przedstawiciele innowacyjnych przedsiębiorstw oraz strony rządowej.

Najpierw perspektywa zmian klimatu, potem epidemia i pękające łańcuchy dostaw. A teraz wojna rosyjsko-ukraińska, celnie nazwana wojną w spichrzu świata, jako że toczy się między czołowymi eksporterami produktów rolnych. Rosja, państwo odpowiadające za 18% światowego eksportu pszenicy atakuje Ukrainę, eksportującą 10 procent. Ceny zbóż pną się w górę, ceny nawozów sztucznych wzrosły tylko od stycznia o kilkadziesiąt procent, a z raportów FAO wynika, że kryzys żywnościowy jest właściwie nieunikniony.

Dotknie on przede wszystkim państwa, które w największym stopniu korzystały z importu: Afrykę Północną i Bliski Wschód. Jednak takie dramatyczne wydarzenia często mają też rewolucyjny wpływ na cały ekosystem produkcyjny. Agencja Bloomberg porównała obecną sytuację na rynku nawozów do kryzysu paliwowego z lat siedemdziesiątych, który wymusił na producentach produkcję małolitrażowych samochodów, urządzeń AGD zużywających mniej energii i spowodował de facto zmniejszenie zależności od ropy naftowej. Zdaniem agencji Bloomberg dzisiejszy kryzys doprowadzi do ogromnych zmian w rolnictwie, w tym do strukturalnego zmniejszenia zużycia nawozów sztucznych.

Jednym z obszarów, któremu obecna dramatyczna sytuacja może dać silny impuls wzrostowy jest agrobiotechnologia.

– Naszym zdaniem Covid i wojna przyspieszą trwające już procesy – twierdzi Jarosław Peczka, właściciel Bio-Gen, firmy produkującej biostymulatory i probiotyki. – Dostrzegaliśmy je jeszcze zanim zaczęły pękać łańcuchy dostaw, ale dziś, przy spadającej dostępności nawozów i środków ochrony widzimy jak przyspieszają.

Potencjał preparatów biotechnologicznych dostrzegli też byli ministrowie rolnictwa, którzy wystosowali list otwarty do obecnych władz resortu. Ich zdaniem – odpowiedzią na „niewyobrażalny wzrost cen nawozów azotowych może być bezpieczna technologia mikrobiologicznych produktów nawozowych, stosowanych zarówno w zastępstwie nawożenia azotowego, jak i wspomagająca ochronę roślin, która nie wywiera negatywnego wpływu na efektywność produkcji i ochronę środowiska”.

– Epidemia i wojna zmieniły spojrzenie na innowacyjne produkty. Dziś obserwujmy przełom. Myślę, że za dwa-trzy lata połowa rynku będzie korzystała z rolniczych produktów mikrobiologicznych, które mają olbrzymi potencjał. Przypomina to trochę sytuację z samochodami elektrycznymi: opinia publiczna w nie wątpiła, a dziś świat przesiada się do elektryków – mówi Peczka,

Dlatego właśnie wykorzystanie biotechnologii w rolnictwie będzie jednym z tematów dyskutowanych podczas konferencji CEBioForum2022 w Warszawie. Będą w niej uczestniczyć badacze, firmy doradcze, a także przedstawiciele innowacyjnych przedsiębiorstw oraz strony rządowej.

Magdalena Kulczycka, dyrektorka CEBioForum i dr biotechnologii, uważa, że sektor biotechnologii związanej z rolnictwem niesłusznie pozostaje w cieniu innowacji medycznych. – Może mniej działa na wyobraźnię, ale jest równie obiecujący i równie.

– Jednak aby polskie firmy biotechnologiczne działające w obrębie rolnictwa, medycyny i wszystkich innych specjalności mogły dokonać skoku rozwojowego i wnieść wkład w bioinnowacje na globalnym rynku niezbędna jest jak najściślejsza współpraca środowisk naukowych, regulacyjnych i przedsiębiorców. Dlatego właśnie powstało CEBioForum: gromadzi w jednym miejscu głównych graczy tego sektora – mówi Kulczycka.

Podobnie wypowiada się Piotr Placha, menadżer zespołu ekspertów branżowych z Centrum Eksportu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu.

– Jeżeli chcemy wypracować długofalową strategię rozwoju polskiej biotechnologii firmy muszą mówić jednym głosem. Ani rząd bez interesariuszy, ani organizacje i firmy bez rządu nie będą mogły doprowadzić do jej powstania – wskazuje Placha.

CEBioForum2022 odbędzie się 25-26 maja w Warszawie, w Centrum Konferencyjnym Legii Warszawa. Wydarzenie zostało objęte patronatem przez Ministra Rozwoju i Technologii.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.