fbpx
Strona głównaWiadomościCopa i Cogeca: niższa produkcja zbóż w Europie ale obiecujące plony roślin...

Copa i Cogeca: niższa produkcja zbóż w Europie ale obiecujące plony roślin oleistych

Eksperci z grup roboczych „Zboża” oraz „Rośliny oleiste” zebrali się w ubiegłym tygodniu w Brukseli. Szacunkowe plony wyniosą 277 mln ton w 2022 r. w UE-27. Produkcja będzie o 4,4% niższa niż w poprzednim roku gospodarczym (290 mln ton) i o 3,8% poniżej wieloletniej średniej, która plasuje się na poziomie 288 mln ton.

Areał pszenicy zwyczajnej w UE-27 utrzymał się prawie na stabilnym poziomie 21,7 mln ha. Ze względu na niższe plony produkcja spadnie do 123,4 mln ton w porównaniu do 129,2 mln ton w ubiegłym roku. Produkcja innych zbóż również się zmniejszy, np. plony pszenicy durum będą o 14,6% niższe niż w 2021 r.

Jean-François Isambert, przewodniczący grupy roboczej „Zboża” Copa-Cogeca powiedział – Na produkcję pszenicy zwyczajnej na pewno wpłyną ekstremalne zjawiska pogodowe 2 | 2 występujące w wielu regionach, np. wysokie temperatury, brak deszczu lub grad. Spodziewamy się średniego spadku plonów o 5%. Ze względu na ryzyko wystąpienia niedoboru żywności w wielu krajach importujących surowce z Ukrainy i inflację cen żywności, bardzo ważne jest, by Komisja Europejska podeszła to tego problemu na poważnie i z wyprzedzeniem zareagowała na nasze potrzeby. W pewnych regionach niepokoją nas opóźnienia w zakupie nowych nawozów. Trzeba zwiększyć przejrzystość i konkurencyjność na unijnym rynku nawozów. Niepokoją nas również logistyczne wąskie gardła wpływające na eksport ziarna z Ukrainy i powiązane z nimi ryzyko wystąpienia zakłóceń na rynku. W końcu, rolnicy potrzebują pewności prawa, gdyż w ciągu kilku tygodni będą musieli podjąć decyzje dotyczące płodozmianu. Komisja musi jak najszybciej zadecydować jakie środki elastyczności będą obowiązywać w WPR w 2023 r. przed jesiennymi zasiewami”. Prognozy dotyczące plonów roślin oleistych są lepsze. Copa i Cogeca spodziewają się wzrostu produkcji do 32,1 mln ton, tj. 8,5% powyżej ubiegłorocznego poziomu i powyżej wieloletniej średniej wynoszącej 29,8 mln ton. Wyższa produkcja roślin oleistych w UE-27 wynika z wzrostu areału o 1 mln ha w porównaniu do poprzedniego sezonu i stabilnych plonów związanych z korzystnymi warunkami meteorologicznymi.

Z kolei Perdo Gallardo, przewodniczący grupy roboczej „Rośliny oleiste i białkowe” stwierdził, że „oprócz Półwyspu Iberyjskiego i kilku regionów Europy Środkowej, warunki podczas siewu upraw ozimych, w tym rzepaku oleistego, były dobre. Powierzchnia upraw słonecznika i roślin wysokobiałkowych zasianych na wiosnę po inwazji na Ukrainę zwiększyła się odpowiednio o 9,3% i 6%. Prognozy te nie powinny jednak sprawić, że zapomnimy o coraz większych trudnościach związanych z produkcją. Ochrona upraw przed chorobami i szkodnikami staje się coraz bardziej skomplikowana, gdyż skuteczne środki ochronne już nie są dostępne. Trzeba pilnie udostępnić odmiany lepiej dostosowane do zmiany klimatu i bardziej odporne na choroby i szkodniki, a także skuteczne alternatywne metody ochrony.”

żródło: Copa i Cogeca

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.