fbpx

Co wpływa na zawartość cukru w buraku cukrowym?

Jakość korzeni buraka cukrowego zależy przede wszystkim od zawartości cukru (sacharozy) i zawartości suchej masy. Różnice pomiędzy odmianami w zawartości cukru mogą wynosić nawet do kilku procent.

Jest ona tym wyższa im w korzeniu znajduje się mniej niebiałkowych związków azotowych i cukrów redukujących oraz mniej popiołu. W związku z tym, iż zawartość cukru jest względnie stałą cechą genetyczną, zależy w dużym stopniu od odmiany roślin. Różnice pomiędzy odmianami w zawartości cukru mogą wynosić nawet do kilku procent. Czynnikiem modyfikującym zawartość cukru w korzeniach buraka cukrowego jest także nawożenie, jednak jego oddziaływanie jest zdecydowanie mniejsze niż uwarunkowania genetyczne.

Więcej potasu, więcej cukru

Zmniejszenie zawartości cukru w korzeniach buraka cukrowego najczęściej obserwuje się przy wzrastającym nawożeniu NPK. Jednak działanie poszczególnych składników nawozowych nie jest jednakowe.

Wzrost dawki azotu najczęściej prowadzi do zmniejszenia zawartości cukru. Natomiast zwiększenie dawki potasu, a niekiedy także fosforu, skutkuje wzrostem zawartości cukru w buraku cukrowym.

Jednak nie należy aplikować zbyt dużych dawek potasu, bowiem tylko umiarkowanie duże dawki tego składnika korzystnie wpływają na zawartość cukru. Zbyt wysokie nawożenie potasowe, zwłaszcza przy nierównoważonym nawożeniu azotem i fosforem, może przyczynić się do obniżenia koncentracji cukru w korzeniach buraka. Z kolei przy zbyt wysokich dawkach azotu niekorzystne działanie nadmiaru tego makroskładnika na koncentrację cukru można ograniczyć przez nawożenie potasowe.

Zaopatrzenie w magnez i inne składniki ma znaczenie

Zawartość cukru w buraku cukrowym zależy również od nawożenia magnezem. Dobre zaopatrzenie roślin w ten składnik wpływa korzystnie na zawartość cukru. Jest to widoczne zwłaszcza w uprawie buraka na glebach o niskiej zasobności w magnez.

Ważnym składnikiem pokarmowym wpływającym na zawartość cukru w korzeniu buraka cukrowego jest również sód. Jest to widoczne zwłaszcza przy aplikacji wysokich dawek potasu. Niekiedy widoczny jest także wzrost koncentracji cukru w korzeniach buraka cukrowego w efekcie dostarczania roślinom mikroelementów, w tym boru i manganu, w przypadku którego jest to szczególnie widoczne na glebach o wysokich wartościach pH.

Nawożenie organicznie bez większego wpływu

Stosowanie nawożenia organicznego nie ma wyraźnego wpływu na zawartość cukru w korzeniach buraka cukrowego, niemniej jednak wysokie dawki gnojowicy mogą prowadzić do zmniejszenia zawartości cukru.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.