fbpx

Co to jest inhibitor nitryfikacji?

Wprowadzenie Programu azotanowego miało na celu ograniczenie strat azotu z produkcji rolnej. Jednak dostosowanie się do terminów aplikacji nawozów azotowych na gruntach ornych niesie za sobą niekiedy obawy o stan plantacji w terminach, w których nie mogą zastosować nawożenia azotowego. Jak w związku z tym uchronić rośliny przed głodem azotowym?

Jednym z rozwiązań może być stosowanie technologii umożliwiających zwiększenie efektywności wykorzystania azotu z nawozów, przy jednoczesnym ograniczeniu jego strat.

W tym celu można między innymi stosować stabilizatory azotu, na przykład inhibitory nitryfikacji. Wpływają one na spowalnianie procesu nitryfikacji w glebie, a więc zapobiegają przemianom stabilnej w glebie formy amonowej azotu w formę azotanową, która łatwo ulega wymyciu.

Stabilizacja formy amonowej azotu w glebie ogranicza wymywanie azotu oraz wydłuża w czasie dostępność tego składnika pokarmowego dla roślin uprawnych, a tym samym zmniejsza możliwość wystąpienia głodu azotowego. Jest to bardzo ważne na glebach lekkich i bardzo lekkich, na których wymycie azotu jest stosunkowo duże.

Inhibitory nitryfikacji mogą być stosowane z nawozami zawierającymi zarówno formę amonową, jak i formę amidową azotu. Można je stosować przedsiewnie i pogłównie.

Należy jednak pamiętać, że szybkość procesu nitryfikacji zależy od temperatury i wilgotności gleby i w warunkach ciepłej i wilgotnej gleby proces ten przebiega stosunkowo szybko, prowadząc do znacznych strat azotu. Szacuje się, że inhibitory nitryfikacji mogą nawet w 50% obniżyć wydajność procesu nitryfikacji.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.