fbpx

Chaber bławatek. Chwasty bez tajemnic – najważniejsze cechy, występowanie, szkodliwość, ciekawostki

Chaber bławatek bardzo silnie konkuruje z rośliną uprawną o wodę, składniki pokarmowe i przestrzeń życiową. Jest gatunkiem wskaźnikowym gleb kwaśnych o małej zasobności w węglan wapnia. Młode pędy i kwiaty chabra bławatka mogą być spożywane na surowo lub po uprzednim sparzeniu.

Chaber bławatek (Centaure cyanus), ang.: blue cornflower, french pink, blue bonnet, bluebottle, bachelor’s button, potocznie: białasy, błachat, bławat, chaber zbożowy, kardy, modrak, macoszka, wasilek, wołoszek, Wawer. Rodzina: Asteraceae (astrowate). Roślina roczna, jara i ozima. Wschodzi wiosną i jesienią, kwitnie od czerwca do września. Rośnie na wysokość 20-100 cm. Rozmnaża się z nasion (niełupek). Jedna roślina wytwarza 700-1600 nasion, które zachowują żywotność 2 do 10 lat.

Występowanie i szkodliwość

Występuje na wszystkich typach gleb, jednak najliczniej na glebach lekkich, piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych. Jest to pospolity chwast zbóż (szczególnie ozimych), rzepaku ozimego czasami może występować w kukurydzy i roślinach bobowatych (np. grochu, soi).

Jest rośliną światłolubną, bardzo silnie konkuruje z rośliną uprawną o wodę, składniki pokarmowe i przestrzeń życiową.

Ekonomiczny próg szkodliwości tego gatunku w zbożach ozimych, wynosi 3 (5)-10 rośliny 1 m2, natomiast w rzepaku i bobowatych, próg ten wynosi 10-20 rośliny 1 m2.

Czy wiesz, że

Chaber jest gatunkiem wskaźnikowym gleb kwaśnych o małej zasobności w węglan wapnia.

Kwiaty chętnie oblatywane są przez pszczoły (w okresie od czerwca do września), które potrafią zebrać od 14 kg do 60 kg pyłku z powierzchni 1 ha, a wydajność miodu może z 1 ha może wynosić od 150 do nawet 350 kg. Chaber wykorzystywany jest jako jeden z komponentów tzw. łąk kwietnych.

Młode pędy i kwiaty chabra bławatka mogą być spożywane na surowo lub po uprzednim sparzeniu. Świeże kwiaty wykorzystywane są do produkcji wina i nalewek. W średniowieczu wyciąg z kwiatów chabra wykorzystywano do fałszowania czerwonego wina. W medycynie ludowej wyciągi z kwiatów chabra były wykorzystywane jako środek moczopędny, przeciwzapalny oraz do łagodzenia objawów zapalenia spojówek. Niekiedy kwiaty, a właściwie antocyjanowy barwnik stosowany był do barwienia tkanin i napojów, nadając im piękny, głęboki niebieski kolor.

Kwiaty chabra bławatka są narodowym symbolem Estonii.

Botaniczne określenie „Centaurea” wywodzi się z języka greckiego i nawiązuje do mitycznych centaurów (koni z torsem i głową człowieka). Najmądrzejszy z nich czyli Chiron, używał chabra do leczenia rany powstałej po przypadkowym ugodzeniu zatrutą strzała wystrzelona przez Heraklesa (Herkulesa) podczas wykonywania jedenastej pracy.

SDF baner ciągnik
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

dr inż. Tomasz Sekutowski
IUNG-PIB Zakład Herbologii i Technik Uprawy Roli

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.