fbpx

Cena rzepaku w górę, pszenicy i kukurydzy w dół. Podsumowanie tygodnia na rynku zbóż

Początek lutego raczej zawiódł plantatorów zbóż. Chociaż piątkowa sesja na Matifie zakończyła się na plusie dla pszenicy, kukurydzy i rzepaku, to tylko ten ostatni zakończył tydzień z dodatnim bilansem.

Cena pszenicy w kontraktach na marzec spadła w ujęciu tygodniowym z 286 do 284,5 euro za tonę. Nadal głównym czynnikiem oddziałującym na cenę ziarna jest konkurencja z regionu Morza Czarnego, w dodatku rosnący kurs euro wobec dolara oddziaływał negatywnie na konkurencyjność europejskich zbóż.

Eksport pszenicy miękkiej mimo wszystko jest wyższy niż w analogicznym okresie zeszłego roku o 7,7 proc. i do 29 stycznia kształtował się na poziomie 18,78 mln ton. Niestety, rozstrzygnięty w mijającym tygodniu ważny egipski przetarg na 0,5 mln ton ziarna będzie obsługiwany wyłącznie przez Rosję. Za oceanem uwaga handlowców skupia się na niekorzystnym przebiegu pogody w Kansas, Oklahomie i Teksasie. Tygodniowa sprzedaż eksportowa w USA na poziomie 169 000 ton była znacznie poniżej oczekiwań.

Cena rzepaku w kontraktach na maj wzrosła z 540,5 do 545,25 EUR/t t/t. Strategie Grains spodziewa się zbiorów rzepaku w 2023 r. na poziomie 19,5 mln ton. W przypadku słonecznika ma to być 11,3 mln, zaś zbiory soi szacowane są na 3,2 mln ton.

Cena kukurydzy spadła t/t z 278,75 do 278 EUR/t. Tygodniowa sprzedaż eksportowa w USA była powyżej oczekiwań i wyniosła 1,76 mln ton. W Brazylii opóźniają się siewy kukurydzy, zaś brazylijski eksport w styczniu wyniósł 4,99 mln ton. Brazylijskie zbiory w sezonie 2022/2023 szacowane są na 125,5 mln, a eksport na 47 mln ton. Poprawiają się nieco oceny upraw kukurydzy w Argentynie.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.