fbpx
Strona głównaCenyRynek zbóz i oleistychCena rzepaku w górę, pszenicy i kukurydzy w dół. Podsumowanie tygodnia na...

Cena rzepaku w górę, pszenicy i kukurydzy w dół. Podsumowanie tygodnia na rynku zbóż

Początek lutego raczej zawiódł plantatorów zbóż. Chociaż piątkowa sesja na Matifie zakończyła się na plusie dla pszenicy, kukurydzy i rzepaku, to tylko ten ostatni zakończył tydzień z dodatnim bilansem.

Cena pszenicy w kontraktach na marzec spadła w ujęciu tygodniowym z 286 do 284,5 euro za tonę. Nadal głównym czynnikiem oddziałującym na cenę ziarna jest konkurencja z regionu Morza Czarnego, w dodatku rosnący kurs euro wobec dolara oddziaływał negatywnie na konkurencyjność europejskich zbóż.

Eksport pszenicy miękkiej mimo wszystko jest wyższy niż w analogicznym okresie zeszłego roku o 7,7 proc. i do 29 stycznia kształtował się na poziomie 18,78 mln ton. Niestety, rozstrzygnięty w mijającym tygodniu ważny egipski przetarg na 0,5 mln ton ziarna będzie obsługiwany wyłącznie przez Rosję. Za oceanem uwaga handlowców skupia się na niekorzystnym przebiegu pogody w Kansas, Oklahomie i Teksasie. Tygodniowa sprzedaż eksportowa w USA na poziomie 169 000 ton była znacznie poniżej oczekiwań.

Cena rzepaku w kontraktach na maj wzrosła z 540,5 do 545,25 EUR/t t/t. Strategie Grains spodziewa się zbiorów rzepaku w 2023 r. na poziomie 19,5 mln ton. W przypadku słonecznika ma to być 11,3 mln, zaś zbiory soi szacowane są na 3,2 mln ton.

Cena kukurydzy spadła t/t z 278,75 do 278 EUR/t. Tygodniowa sprzedaż eksportowa w USA była powyżej oczekiwań i wyniosła 1,76 mln ton. W Brazylii opóźniają się siewy kukurydzy, zaś brazylijski eksport w styczniu wyniósł 4,99 mln ton. Brazylijskie zbiory w sezonie 2022/2023 szacowane są na 125,5 mln, a eksport na 47 mln ton. Poprawiają się nieco oceny upraw kukurydzy w Argentynie.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.