Będą zmiany w normach GAEC 4, GAEC 7 i GAEC 8

Określenie, że norma GAEC 4 dotyczy wszystkich nawozów, w tym nawozów azotowych objętych SMR 2, obejmujących między innymi produkty pofermentacyjne i osady ściekowe oraz zastąpienie oświadczeń wskazujących dzień zbioru uprawy w plonie głównym lub datę wysiewu międzyplonu ścierniskowego w normach GAEC 7 i GAEC 8 rejestrem zabiegów agrotechnicznych, przechowywanym w gospodarstwie – to niektóre zmiany w nowelizacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania, która wejdzie w życie 15 marca br.

reklama
Baner Amazone

Chodzi o zmiany w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 10 marca 2023 r. w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania (Dz. U. poz. 478).

Zmiany w normie GAEC 4

Wskazane wyżej rozporządzenie odnosi się do normy dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska (GAEC) 4, dotyczącej ustanowienia stref buforowych wzdłuż cieków wodnych.

reklama
Baner Kioti

Norma ta w dotychczasowym brzmieniu zakazuje stosowania na użytkach rolnych, położonych w odległości do 3 m w pobliżu wód powierzchniowych, nawozów w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. z 2023 r. poz. 569, z późn. zm.). Zgodnie z tym przepisem, nawozami są nawozy mineralne, nawozy naturalne, nawozy organiczne i nawozy organiczno-mineralne. Ustawa o nawozach i nawożeniu, po zmianie wprowadzonej ustawą z dnia 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu (Dz. U. poz. 1597), objęła regulacją produkty pofermentacyjne, definiując je odrębnie od nawozów (w art. 2 ust.1 pkt 10b). Zmiana brzmienia normy GAEC 4 jest związana ze wskazaną wyżej zmianą  ustawy o nawozach i nawożeniu i polega na uzupełnieniu definicji również o każdą inną substancję zawierającą związek azotu lub związki azotu rolniczo wykorzystywaną w celu zwiększenia wzrostu roślinności, a także odchody zwierzęce, pozostałości z gospodarstwa rybackich oraz osady ściekowe. Taka definicja obejmuje między innymi produkty pofermentacyjne, wchodzące w zakres programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu, przyjętego na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy Prawo wodne (Dz. U. z 2023 r. poz. 244). Wymogi wynikające z programu działań wchodzą w zakres wymogu podstawowego w zakresie zarządzania (SMR) 2, który obejmuje między innymi zakaz stosowania nawozów azotowych na użytkach rolnych w określonej odległości w pobliżu wód powierzchniowych.

Projekt nowelizacji rozporządzenia ma na celu doprecyzowanie, że norma GAEC 4 dotyczy wszystkich nawozów, w tym nawozów azotowych objętych SMR 2, obejmujących między innymi produkty pofermentacyjne i osady ściekowe.

Uproszczenia w normach GAEC 7 i GAEC 8

Projekt przewiduje też zmiany w normie GAEC 7, dotyczącej zmianowania upraw na gruntach ornych. Zmianowanie upraw polega na prowadzeniu:

1) na powierzchni co najmniej 40% gruntów ornych – innej uprawy w plonie głównym niż uprawa w plonie głównym prowadzona w roku poprzednim, oraz

2) na powierzchni wszystkich gruntów ornych – takiej samej uprawy w plonie głównym nie dłużej niż 3 lata.

Zgodnie z dotychczasowymi przepisami, warunki zmianowania upraw uznaje się za spełnione, jeżeli na danej powierzchni w uprawę w plonie głównym zostanie wprowadzona wsiewka lub po zbiorze uprawy w plonie głównym zostanie wprowadzony międzyplon ozimy lub międzyplon ścierniskowy. Warunki, jakie muszą spełnić wsiewka lub międzyplon, obejmują okres ich utrzymania, który może być uzależniony: w przypadku wsiewki – od terminu zbioru uprawy w plonie głównym, a w przypadku międzyplonu ścierniskowego – od dnia jego wysiewu. Dotychczasowe oświadczenia w tej kwestii  wskazujące dzień zbioru uprawy w plonie głównym lub datę wysiewu międzyplonu ścierniskowego, składane przez rolnika do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej: ARiMR), zostaną zastąpione rejestrem zabiegów agrotechnicznych, przechowywanym w gospodarstwie. Zmiana ta stanowi uproszczenie administracyjne dla rolników i dla ARiMR. Wprowadzono tym samym obowiązek prowadzenia rejestru zabiegów agrotechnicznych dotyczących samego faktu wprowadzenia i utrzymania wsiewki lub międzyplonu ozimego lub międzyplonu ścierniskowego. Zapisy w rejestrze służą celom kontrolnym. Pod warunkiem prowadzenia takiego rejestru, na potrzeby weryfikacji zmianowania upraw w danym roku uznawane będą wsiewki i międzyplony wysiane w roku poprzednim – w odniesieniu do warunku wskazanego we wskazanym wyżej punkcie 1. powyżej, oraz wysiane w okresie trzech poprzednich lat – w odniesieniu do warunku wskazanego w punkcie 2.

Projekt doprecyzowuje, że na potrzeby weryfikacji warunku, czy na powierzchni wszystkich gruntów ornych taka sama uprawy w plonie głównym nie jest prowadzona dłużej niż 3 lata, bierze się pod uwagę uprawę w plonie głównym prowadzoną nie wcześniej niż w 2023 roku.

W przypadku normy GAEC 8 dotychczasowe oświadczenia wskazujące dzień zbioru uprawy w plonie głównym (w przypadku wprowadzenia wsiewki w tę uprawę) lub datę wysiewu międzyplonu ścierniskowego, składane przez rolnika do ARiMR, zostaną zastąpione rejestrem zabiegów agrotechnicznych, przechowywanym w gospodarstwie.

Projekt zmian wprowadza do polskiego rozporządzenia rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2024/587 z dnia 12 lutego 2024 r. ustanawiające odstępstwo od rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/2115 w odniesieniu do stosowania normy dobrej kultury rolnej gruntów zgodnej z ochroną środowiska (norma GAEC) 8, dat kwalifikowalności wydatków do wkładu z EFRG oraz zasad dotyczących zmian planów strategicznych WPR w zakresie modyfikacji pewnych ekoschematów w odniesieniu do roku składania wniosków 2024 (Dz. Urz. UE L z 13.2.2024 r.). Rozporządzenie to umożliwia odstępstwo od stosowania normy GAEC 8 w zakresie wymogu przeznaczenia minimalnego udziału powierzchni gruntów ornych na obszary lub obiekty nieprodukcyjne.

W ramach odstępstwa możliwe jest przeznaczenie co najmniej 4% gruntów ornych na:

  • obszary lub elementy nieprodukcyjne, w tym grunty ugorowane, lub
  • uprawy bobowate lub
  • międzyplony.

Międzyplony i uprawy bobowate mają być uprawiane bez stosowania środków ochrony roślin. W przypadku międzyplonów należy stosować współczynnik ważenia wynoszący 1 (w miejsce współczynnika wynoszącego co do zasady 0,3). Odstępstwo jest czasowe i dotyczy roku 2024.

Do spraw objętych postępowaniami wszczętymi i niezakończonymi ostateczną decyzją przed dniem wejścia w życie omawianej nowelizacji rozporządzenia oraz zakończonymi ostateczną decyzją wydaną na podstawie przepisów dotychczasowych, w przypadku gdy zostały one wznowione od dnia wejścia w życie omawianej nowelizacji rozporządzenia, będą stosowane przepisy dotychczasowe.

Nowelizacja rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie norm oraz szczegółowych warunków ich stosowania wejdzie w życie 15 marca br. Z tym dniem rozpoczyna się nabór wniosków o przyznanie płatności, w tym między innymi płatności bezpośrednich, dla których normy GAEC są podstawowym elementem.

reklama
baner SDF

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)
INNE ARTYKUŁY AUTORA




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI