fbpx

Azot wiosną w pszenicę – jaki nawóz i dawka, gdzie szukać oszczędności

Nawożenie azotem – dawki i ich wielkość planujemy w zależności od tego jaką mamy glebę, średni potencjał plonotwórczy plantacji pszenicy. Dalej korygujemy dawki.

Nawożenie azotem – dawki i ich wielkość planujemy w zależności od tego jaką mamy glebę, średni potencjał plonotwórczy plantacji pszenicy. Potrzeby pokarmowe pod zakładany plon umniejszamy o zwartość azotu mineralnego w glebie. Korektę kolejnych dawek robimy na bieżąco w zależności od tego jaki mamy stan plantacji i przebieg warunków pogodowych.

Ustalenie dawki nawożenia azotem

Przy optymalnym rozkrzewieniu pobraniu i jednostkowym na poziomie 27 kg N (dane wg dyrektywy azotanowej) na glebie średniej dla zakładanego plonu 8 t/ha potrzeba 216 kg N/ha. Na glebie lekkiej dla  zakładanego plonu 6 t/ha potrzeba 162 kg N/ha.

Planując nawożenie, uzyskaną wielkość zapotrzebowania pokarmowego umniejszamy o zwartość azotu mineralnego w glebie. Tą wartość dzielimy na dwie lub trzy dawki.

W pszenice jakościowe dla zakładanego plonu 8 t/ha zastosujemy trzy dawki, natomiast na stanowiskach słabszych dla plonu 6 t/ha dwie dawki nawożenia azotem.

Co podać – jaki nawóz

– Na pierwszą dawkę polecamy YaraBela Sulfan, który zwiera m.in. dodatkowo siarkę. Natomiast na słabsze stanowiska, gdzie rośliny potrzebują większego wsparcia; tam gdzie jesienią nie podano fosforu, potasu możemy się posiłkować nawozem typu nitrofoska, np. YaraMila Power – mówiła Barbara Amroży, ekspertka od nawożenia z firmy Yara Poland podczas naszego webinarium „Oszczędności w nawożeniu pszenicy  – bez strat w plonie!”

W plantacjach rzadkich, które nie rozkrzewiły się przed zimą wiosenna dawka nawożenia azotem będzie większa. Ma za zadanie być uderzeniową i pobudzić rośliny do krzewienia, w takie plantacje z pierwszą dawką podajmy 50-70 proc. dawki azotu i ważne, aby przynajmniej część była w formie azotanowej.

W łany bardziej rozkrzewione w większym stopniu można opierać się o nawozy z przeważającą formą amonową, czy amidową czyli działającą wolniej.

– W drugiej dawce najlepiej użyć nawozy szybkodziałające YaraBela Nitromag  (wzbogacony magnezem i wapniem) lub YaraBela Extra. W pszenicę jakościową dobrze jest podać jeszcze trzecią dawkę azotu stosując YaraBela Sulfan – wskazywała Barbara Amroży.

Oszczędności w nawożeniu

Makroskładniki to nie wszystko, dla prawidłowego rozwoju i pobierania azotu zboża potrzebują także mikroelementów. Podajemy przede wszystkim miedź, mangan i cynk przy okazji opryskiwania śor. Dokarmianie mikroelementami podczas zabiegów ochrony fungicydem poprawia zdrowotność roślin, co przekłada się na wzrost plonu.

Pewne oszczędności w nawożeniu możemy poczynić, gdy mamy uregulowane pH stanowiska, znamy zasobność gleb w składniki pokarmowe i przez to możemy je dobrze bilansować. Pamiętajmy, aby dopasować wielkość dawki azotu do terminu aplikacji, aktualnego stanu plantacji i jej realnego potencjału, czyli nie na wyrost. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie ww. nawozów typu nitrofoska, gdzie każda jedna granula dostarcza zbilansowane składniki.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.