fbpx

Sukces BlueN i nowe rozwiązania od Chemirol

Firma Chemirol zaprezentowała swoje najnowsze rozwiązania dla rolnictwa, w tym nową gamę produktów z serii Bakto. Konferencja była okazją do pochwalenia się też sukcesem, jakim było wprowadzenie na rynek produktu BlueN.

Azot prosto z powietrza, czyli BlueN

Produkty mikrobiologiczne znajdują coraz większe zainteresowanie w produkcji roślinnej, szuka się bowiem rozwiązań, które pozwalają na ograniczenie chemizacji rolnictwa. Takim jest m.in. BlueN – zawiera bakterie wiążące azot Methylobacterium symbioticum, które zasiedlają części nadziemne roślin i tym samym wspierają ich zaopatrzenie w plonotwórczy składnik, czyli aplikacja BluN pozwala na ograniczenie nawożenia azotowego. Według ekspertów PHU Chemirol, BlueN dostarcza średnio 50 N kg/ha w pszenicy i rzepaku oraz 76 N kg/ha w kukurydzy.

– Dla efektywnego działania preparatu, przy jego użyciu powinniśmy obniżyć dawkę azotu mineralnego minimum 30 kg/ha. Ponadto wspomóc roślinę w czasie wegetacji nawożeniem doslitnym molibdenem i żelazem. Nie wolno tego produktu stosować w krótkim odstępie z tlenochlorkiem miedzi, który ma działanie bakteriobójcze. Inne formy miedzi są dopuszczalne – wyjaśniał Rafał Opiłowski, dyrektor Działu NBBA PUH Chemirol.

Dotychczas produkt został zastosowany (pierwszy rok na rynku) na około 500 tys. ha upraw.

– Na sukces BluN obok ilości azotu jakie możemy uzyskać dla roślin wpływa także łatwość jego aplikacji i mieszalność i innymi śor – mówił dr Marek Reich, manager ds. rozwoju nowych produktów PUH Chemirol.

Seria “Bakto”

BluN to nie jedyny produkt mikrobiologiczny w PUH Chemirol. W tym segmencie możemy sięgnąć jeszcze po:

  • Bakto Kompleks uwalniający składniki pokarmowe z resztek pożniwnych,
  • Bakto ProFos stymulujący uwalnianie fosforanów w glebie,
  • Batko G-Stop pozwalający na ograniczenie stosowania fungicydów,
  • Rodeo –wspierający walkę ze szkodnikami (nowy preparat mikrobiologiczny, wkrótce w ofercie firmy).

Wszystkie produkty serii Bakto są w formie płynnej, bazują na bakteriach z rodzaju Bacillus w formach przetrwalnikowych.

– Preparaty „Bakto” działają w szerokim zakresie temperatur i cechują się dobrą kompatybilnością ze środkami ochrony roślin oraz nawozami dolistnymi, możne je np. użyć razem z RSM – mówił Paweł Kossakowski, z-ca dyrektora Działu Wiedzy i Rozwoju PUH Chemirol.

Preparaty mikrobiologiczne Chemirol są w trakcie badań, które prowadzą krajowe ośrodki naukowe. Choć podczas konferencji przedstawiono wyniki z pierwszych doświadczeń to na pełną analizę i wnioski musimy jeszcze poczekać.

Idę po rekord

– Program Idę po rekord to kolejny sukces Chemirol – mówili zgodnie Marcjanna Pawlak, kierownik marketingu i dr Rafał Sobieszczański, z-ca dyrektora ds. zarządzania wiedzą PUH Chemirol.

Założeniem programu Idę po rekord jest osiąganie rekordowych plonów dzięki autorskim rekomendacjom dopasowanym do gospodarstwa i prowadzonej uprawy. Przy czym jego istotą jest poprawa wielkości własnych plonów i przy okazji bicie rekordu, do programu może przystąpić każdy rolnik . W pierwszej jego edycji odnotowano najwyższy plon  5,77 t/ha dla rzepaku, 11,6 t/ha dla pszenicy, 18 t/ha dla kukurydzy i 112.11 t/ha dla burka cukrowego, przy polaryzacji 16 proc. (najwyższy wynik w kraju wpisany do Rekordów Polski). Firma zapowiedziała też kolejną edycję Programu.

Chemirol jest na rynku od 1990 r. Obecnie ma 15 oddziałów, zatrudnia 1000 osób, w tym 200 doradców obsługujących rolników, sadowników, gospodarstwa z produkcją warzyw. Oferuje ponad 18 marek własnych i blisko 70 substancji czynnych. Grupę kapitałową Chemirol tworzą spółki: Innvigo, Napena, Flora, Agrolex.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.