fbpx
Strona głównaFirmy i produktyNowy rekord Polski w plonie buraka cukrowego. 137,25 t/ha o polaryzacji 16%

Nowy rekord Polski w plonie buraka cukrowego. 137,25 t/ha o polaryzacji 16%

Na terenie gospodarstwa rolnego Państwa Justyny i Przemysława Galas, w dniu 28 października 2023 r., w asyście sędziego z Biura Rekordów, został ustanowiony nowy Rekord Polski w zbiorze buraka cukrowego.

Nowy rekord w plonie buraka

Plon, jaki osiągnęło gospodarstwo wynosi 137,25 t/ha w przeliczeniu na polaryzację 16 proc. Wynik był możliwy dzięki indywidualnie dobranej technologii w ramach programu „Idę po Rekord” prowadzonego przez Grupę Chemirol.

Końcówka października w miejscowości Łagwy w woj. wielkopolskim upłynęła pod znakiem zbiorów buraka cukrowego. Wykopany plon był transportowany do Cukrowni w Opalenicy, gdzie następowało ważenie i pomiar zawartości cukru. Plon netto II buraka cukrowego (po oczyszczeniu), dostarczonego do cukrowni w dniu 28.10.2023 r, to 140,27 t/ha, przy polaryzacji 15,7 proc. Przypomnijmy, że dotychczasowy Rekord Polski wynosił 112,11 t/ha i również został osiągnięty u Klienta firmy Chemirol.

Zatem, aby wyniki były porównywalne, tegoroczny plon został przeliczony na polaryzację 16 proc., co dało wartość 137,25 t/ha, tym samym został pobity rekord z minionego roku. Podczas zbiorów oraz logistyki buraków do cukrowni obecny był niezależny sędzia z Biura Rekordów.

Tegoroczne warunki do uprawy buraka cukrowego były wymagające

Marzec 2023 r. obfitował w opady deszczu oraz niskie temperatury, co przyczyniło się do późniejszych zasiewów. Należy szczególnie uwzględnić fakt, że w tym sezonie na terenie całego kraju występowała duża presja chwościka buraka. W przypadku gospodarstwa rolnego Państwa Galas, którzy od lat współpracują z Grupą Chemirol, zaowocowało przystąpienie do programu ,,Idę po Rekord”.

Presję chorób i szkodników udało się opanować, a zdrowotność roślin wspomóc dzięki technologii prowadzenia uprawy dostarczonej właśnie w ramach doradczego programu. Uzyskane wyniki są potwierdzeniem skuteczności zarówno ochrony, jak i odżywienia roślin rekomendowanego przez ekspertów z Grupy Chemirol. Technologię ochrony plantacji dostarczyła firma Innvigo sp. z o.o., która z powodzeniem w Europie oferuje rolnikom produkty w tym segmencie już od wielu lat. W zakresie odżywiania, biostymulacji, biokontroli oraz stosowania adiuwantów, Gospodarz wykorzystał produkty dostępne wyłącznie w ofercie PUH „Chemirol” sp. z o.o. Na podkreślenie zasługuje fakt, że cała uprawa w fazie 6-8 liści została objęta zabiegiem BlueN, dzięki czemu azot z powietrza był dostarczany roślinie systematycznie w trakcie całego okresu rozwoju uprawy.

Dla uzyskania pełnej efektywności stosowanych produktów do tworzenia mieszanin zbiornikowych używano kondycjonera wody Stablix pH, z kolei skuteczność zabiegów ochrony wspierał Asystent+.

– Nasza rodzina jest związana z rolnictwem, od wielu lat. Gospodarstwo przekazywane jest z pokolenia na pokolenie, a uprawa buraków jest rodzinną tradycją. Uprawiał je mój dziadek, ojciec, a teraz ja. Burak cukrowy to bardzo wymagająca roślina, która wymaga odpowiednio przygotowanego stanowiska i nowoczesnych metod agrotechnicznych począwszy od uprawy gleby, po nawożenie i ochronę. Gospodarstwo cały czas się rozwija, aktualnie uprawiam 250 ha, gdzie buraki cukrowe w tym roku były na powierzchni 40 ha, a w przyszłym planuję 60 ha. Pozostałe uprawy to pszenica 70 ha, ziemniaki 60 ha oraz warzywa: cebula, marchew, por i burak ćwikłowy. Zawsze staram się być na bieżąco z nowymi technologiami i rozwiązaniami, dzięki którym mogę poprawić wydajność i jakość moich plonów. Dlatego zdecydowałem się na skorzystanie z usług doradczych, które oferuje firma Chemirol w ramach programu „Idę po Rekord”. Cieszę się z ustanowienia nowego rekordu zwłaszcza w tym wymagającym sezonie – powiedział właściciel gospodarstwa Przemysław Galas.

Program „Idę po rekord”

Program doradczy „Idę po Rekord” istnieje na rynku już ponad 2 lata i zyskuje zaufanie coraz większej rzeszy rolników. W swoich założeniach ma on umożliwiać dostęp do autorskich metod maksymalizacji produkcji rolnej. Program jest przygotowany dla upraw: rzepaku, pszenicy, kukurydzy i buraka cukrowego. Program jest darmowy – może do niego zapisać się każdy rolnik i na bieżąco otrzymywać autorskie recepty, umożliwiające optymalizacje produkcji rolnej. Zapisy odbywają się za pośrednictwem strony ideporekord.pl

– Tegoroczne warunki uprawy buraka cukrowego były bardzo wymagające dla wielu plantatorów. Najpierw zimna i mokra wiosna często uniemożliwiały terminowy siew. W kraju wielu rolników borykało się z problemami wodnymi; zaskorupiająca się gleba oraz wiosenne przymrozki negatywnie wpływały na początkowy rozwój młodych roślin. Później duża presja ze strony patogenów wymagała szczególnej uwagi, tym bardziej jestem bardzo zadowolony z osiągnięcia Pana Przemysława Galasa, który poprawił dotychczasowy rekord plonowania buraków cukrowych w Polsce. To niezwykły sukces, który świadczy o wysokim poziomie wiedzy i umiejętności rolnika, a także o skuteczności naszej dotychczasowej współpracy w ramach programu „Idę po Rekord”. Poprzez doradztwo i indywidualne podejście do danego gospodarstwa, kompleksowo wspieramy naszych klientów w całym procesie prowadzenia upraw. Stosując nowoczesne rozwiązania m.in. mikrobiologiczne takie jak BlueN wierzę, że wspólnie z Panem Przemkiem, będziemy uzyskiwać satysfakcjonujące wyniki również w innych uprawach – powiedział Piotr Smolarek z firmy Chemirol.

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.