fbpx
Strona głównaFirmy i produktySukces BlueN i nowe rozwiązania od Chemirol

Sukces BlueN i nowe rozwiązania od Chemirol

Firma Chemirol zaprezentowała swoje najnowsze rozwiązania dla rolnictwa, w tym nową gamę produktów z serii Bakto. Konferencja była okazją do pochwalenia się też sukcesem, jakim było wprowadzenie na rynek produktu BlueN.

Azot prosto z powietrza, czyli BlueN

Produkty mikrobiologiczne znajdują coraz większe zainteresowanie w produkcji roślinnej, szuka się bowiem rozwiązań, które pozwalają na ograniczenie chemizacji rolnictwa. Takim jest m.in. BlueN – zawiera bakterie wiążące azot Methylobacterium symbioticum, które zasiedlają części nadziemne roślin i tym samym wspierają ich zaopatrzenie w plonotwórczy składnik, czyli aplikacja BluN pozwala na ograniczenie nawożenia azotowego. Według ekspertów PHU Chemirol, BlueN dostarcza średnio 50 N kg/ha w pszenicy i rzepaku oraz 76 N kg/ha w kukurydzy.

– Dla efektywnego działania preparatu, przy jego użyciu powinniśmy obniżyć dawkę azotu mineralnego minimum 30 kg/ha. Ponadto wspomóc roślinę w czasie wegetacji nawożeniem doslitnym molibdenem i żelazem. Nie wolno tego produktu stosować w krótkim odstępie z tlenochlorkiem miedzi, który ma działanie bakteriobójcze. Inne formy miedzi są dopuszczalne – wyjaśniał Rafał Opiłowski, dyrektor Działu NBBA PUH Chemirol.

Dotychczas produkt został zastosowany (pierwszy rok na rynku) na około 500 tys. ha upraw.

– Na sukces BluN obok ilości azotu jakie możemy uzyskać dla roślin wpływa także łatwość jego aplikacji i mieszalność i innymi śor – mówił dr Marek Reich, manager ds. rozwoju nowych produktów PUH Chemirol.

Seria “Bakto”

BluN to nie jedyny produkt mikrobiologiczny w PUH Chemirol. W tym segmencie możemy sięgnąć jeszcze po:

  • Bakto Kompleks uwalniający składniki pokarmowe z resztek pożniwnych,
  • Bakto ProFos stymulujący uwalnianie fosforanów w glebie,
  • Batko G-Stop pozwalający na ograniczenie stosowania fungicydów,
  • Rodeo –wspierający walkę ze szkodnikami (nowy preparat mikrobiologiczny, wkrótce w ofercie firmy).

Wszystkie produkty serii Bakto są w formie płynnej, bazują na bakteriach z rodzaju Bacillus w formach przetrwalnikowych.

– Preparaty „Bakto” działają w szerokim zakresie temperatur i cechują się dobrą kompatybilnością ze środkami ochrony roślin oraz nawozami dolistnymi, możne je np. użyć razem z RSM – mówił Paweł Kossakowski, z-ca dyrektora Działu Wiedzy i Rozwoju PUH Chemirol.

Preparaty mikrobiologiczne Chemirol są w trakcie badań, które prowadzą krajowe ośrodki naukowe. Choć podczas konferencji przedstawiono wyniki z pierwszych doświadczeń to na pełną analizę i wnioski musimy jeszcze poczekać.

Idę po rekord

– Program Idę po rekord to kolejny sukces Chemirol – mówili zgodnie Marcjanna Pawlak, kierownik marketingu i dr Rafał Sobieszczański, z-ca dyrektora ds. zarządzania wiedzą PUH Chemirol.

Założeniem programu Idę po rekord jest osiąganie rekordowych plonów dzięki autorskim rekomendacjom dopasowanym do gospodarstwa i prowadzonej uprawy. Przy czym jego istotą jest poprawa wielkości własnych plonów i przy okazji bicie rekordu, do programu może przystąpić każdy rolnik . W pierwszej jego edycji odnotowano najwyższy plon  5,77 t/ha dla rzepaku, 11,6 t/ha dla pszenicy, 18 t/ha dla kukurydzy i 112.11 t/ha dla burka cukrowego, przy polaryzacji 16 proc. (najwyższy wynik w kraju wpisany do Rekordów Polski). Firma zapowiedziała też kolejną edycję Programu.

Chemirol jest na rynku od 1990 r. Obecnie ma 15 oddziałów, zatrudnia 1000 osób, w tym 200 doradców obsługujących rolników, sadowników, gospodarstwa z produkcją warzyw. Oferuje ponad 18 marek własnych i blisko 70 substancji czynnych. Grupę kapitałową Chemirol tworzą spółki: Innvigo, Napena, Flora, Agrolex.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.