fbpx

Czy wojsko może zarekwirować ciągnik?

Ostatnie wydarzenia, które mają miejsce na Ukrainie, budzą u wielu osób z pewnością duże zaniepokojenie. Wielu rolników w tym momencie może zastanawiać się, jak mogłaby wyglądać sytuacja z udostępnieniem sprzętu dla wojska. Wyjaśnimy tę sytuację.

Wojsko Polskie może zgłosić się do posiadacza pojazdu (samochodu, maszyny czy innego pojazdu) o jego użyczenie w myśl ustawy z 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej a dokładnie art. 208 ust.5. Na osoby fizyczne, przedsiębiorców, urzędy, instytucje państwowe i inne jednostki organizacyjne może zostać nałożony tzw. obowiązek świadczeń rzeczowych.

Wszystko odbywa się jednak za pomocą Wojskowych Komisji Uzupełnień, które przeglądają rejestry pojazdów. Jeśli w wykazie pojawi się maszyna o odpowiednich parametrach spełniających potrzeby armii, wojskowy komendant uzupełnień zwraca się z wnioskiem do organów samorządowych o włączenie pojazdu do spisu ruchomości potrzebnych do realizacji zadań związanych z obroną państwa. Decyzję w tej sprawie musi podjąć prezydent miasta, burmistrz lub wójt.

Właścicielowi rzeczy przysługuje przy tym prawo odwołania się do wojewody od decyzji wójta, burmistrza lub prezydenta w terminie 14 dni. Decyzja taka jest jednak obarczona rygorem natychmiastowej wykonalności. Odwołanie może być jednak skuteczne na przykład wówczas, gdy wojsko zabrałoby pojazd, który w żaden sposób nie wykazuje przydatności wojskowej.

Ponadto właścicielowi przejętego pojazdu przysługuje odpowiednia rekompensata za każdy dzień użyczenia a w przypadku uszkodzenia lub niezwrócenia pojazdu w stanie takim, w jakim był oddany do użytku, odszkodowanie.

Na koniec warto zaznaczyć, że w wykazach zapotrzebowania na pojazdy, które wojsko regularnie publikuje widnieją głównie auta osobowe, czy będąc bardziej precyzyjnym, terenowe. Np. na obecny rok zgłoszono ewentualne zapotrzebowanie na ponad 700 samochodów i tylko 140 przyczep i 35 pojazdów nie precyzując dokładnie ich specyfikacji.

Zatem w ramach tych 35 pojazdów innych niż samochody, mogą się również znaleźć ciągniki rolnicze, ale z punktu widzenia wojska mają one raczej marginalne znaczenie, więc nie ma wielkich obaw, że nasza maszyna zostanie skonfiskowana na potrzeby wojenne.

SDF baner ciągnik
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.