Aby uprawa gryki była udana należy przestrzegać podstawowych zasad agrotechniki. O powodzeniu uprawy decyduje często przebieg pogody, zwłaszcza podczas kwitnienia.
Wadliwe zmianowanie roślin, spowodowane zbyt dużym udziałem zbóż, niekiedy również rzepaku, a w konsekwencji ich częsta uprawa po sobie, prowadzi do większej presji chwastów, chorób i szkodników.
By temu zapobiec lub ograniczyć, wskazany jest większy udział w zmianowaniu gatunków z innych rodzin botanicznych, w tym gryki, należącej do rdestowatych.
Przeciętne plony nasion (orzeszków) oscylują od 0,8 do 1,5 t/ha. W doświadczeniach COBORU, a więc przy prawidłowej agrotechnice, ale też korzystnym przebiegu pogody plony dochodzą, a niekiedy przekraczają 3 t. Taki poziom uzyskują też w „dobrych” latach niektórzy rolnicy.
Zalety uprawy gryki
- pozostawia bardzo dobre stanowisko dla podstawowych zbóż i rzepaku, wolne od chwastów oraz patogenów chorób i szkodników,
- ma niewielkie wymagania glebowe (lżejsze, klasy bonitacyjne IVa i b oraz V) i pokarmowe. Na lepszych glebach i stanowiskach można zrezygnować lub znacznie ograniczyć dawki NPK.
- jest cenną rośliną miododajną, chętnie oblatywaną przez pszczoły, które pozyskują do 150 kg/ha wartościowego – smacznego i odżywczego miodu,
- kasza gryczana nie zawiera glutenu, dlatego wykorzystywana jest do produkcji specjalnej żywności, polecanej na choroby metaboliczne, np. celiakię,
- nasiona zawierają 13-15 proc. białka, 65-70 proc. skrobi, 2,5-3 proc. tłuszczu, 2-2,25 proc. składników popielnych oraz witaminy, głównie z grupy B oraz P i E,
- gryka zawiera też rutynę, czyli specjalny związek chemiczny wykorzystywany w farmacji, uszczelniający naczynia krwionośne oraz wykazujący działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, neutralizujące wolne rodniki,
- zaliczana jest do roślin ekologicznych, gdyż w niewielkim stopniu porażają ją choroby i szkodniki. Udana plantacja radzi sobie dość dobrze z chwastami, nie wymaga też dużych dawek nawozów.
Jak wiatr z północy siej grykę i w nocy?
By uzyskać z jej uprawy satysfakcjonujące wyniki, należy przestrzegać podstawowych zasad agrotechniki, choć o powodzeniu uprawy decyduje często przebieg pogody, zwłaszcza podczas kwitnienia.
Sprzyjające temperatury i opady korzystnie wpływają na oblot owadów i skuteczne zapylanie kwiatów. Jest to istotne, bowiem pojedynczy kwiat kwitnie jeden dzień, po czym obumiera.
Szczególnie niesprzyjający dla oblotu pszczół jest deszczowy i chłodny okres, choć niekorzystne są również wysokie temperatury i niska wilgotność, bowiem powodują wysuszanie znamion słupka, co utrudnia skuteczne zapylanie i wiązanie owoców.
By złagodzić to ryzyko, należy ją wysiewać rzadziej (do 70 kg/ha), wówczas mniejsza obsada stymuluje wyrastanie z kątów liści dodatkowych pędów bocznych. Dzięki temu rośliny w dłuższym czasie kwitną, co zwiększa szanse na skuteczne zapylenie części kwiatów. Zmniejsza się też ryzyko wylegania roślin.
Termin siewu i obsada roślin
Z kolei wadą zbyt rzadkich siewów, jest nierównomierne wiązanie i dojrzewanie nasion oraz mniejsza konkurencja z chwastami, co przy braku skutecznych herbicydów na chwasty dwuliścienne może być problemem.
Jako optymalny termin siewu podaje się 5-25 maj, biorąc pod uwagę aktualne i prognozowane temperatury. Do siewu należy przystępować wówczas, gdy ustali się ciepła pogoda, minie obawa przymrozków, a gleba na głębokości 5-8 cm osiągnie 10-12°C.
W sprzyjających warunkach, siewki gryki pojawiają się już po 5-7 dniach od wysiewu nasion. Rośliny dość szybko rosną i na ogół skutecznie konkurują z chwastami, choć słabiej rozbudowują korzenie, co może ograniczać pobieranie wody i pokarmów.
Stąd termin siewu i obsada roślin, związana z normą wysiewu nasion, są niezmiernie istotne, gdyż w dużym stopniu decydują o plonach.
Niektórzy nasiona gryki wysiewają 10-12 maj (przed zimnymi ogrodnikami), jeśli przymrozki w tym okresie wystąpią, nasiona jeszcze nie skiełkują, a więc nie będzie strat. Inni by zmniejszyć ryzyko niesprzyjającej pogody, wysiewają nasiona w 2-3 terminach, np. 8, 15 i 22 maja.
Z terminem siewu wiąże się wiele ludowych przysłów, oto niektóre z nich: „jak wiatr z północy siej grykę i w nocy”; „najlepiej siać grykę gdy baranki na niebie przed świtem”; „jak w maju 25 to się dobrze kręć (czyli 25 V to ostateczny termin siewu), „grykę trzeba tak siać by miała miękko spać (co oznacza, że pole pod zasiew powinno być dobrze doprawione)”.
Tylko że cena nie kryje kosztów uprawy, taki mały minus.