fbpx

Słodyszek rzepakowy nalatuje na rzepak

Słodyszek rzepakowy nalatuje na rzepak. Uszkodzenia powodowane przez słodyszka rzepakowego we wczesnych fazach pąkowania rzepaku przekładają się na najwyższe straty w plonie. Konieczna jest częsta lustracja plantacji.

IOR-PIB informuje o masowym nalocie słodyszka rzepakowego w Stacji Doświadczalnej w Winnej Górze w woj. wielkopolskim. Konieczny jest zatem systematyczny monitoring upraw pod kątem występowania szkodników i bezwzględna konieczność wystawienia żółtych naczyń na polu. Powinny one znajdować się na wysokości pąków kwiatowych, jeśli ustawimy je bezpośrednio na ziemi to rośliny będę je zasłaniać i naczynie nie spełnią swojej funkcji.

Słodyszek rzepakowy pojawia się na plantacjach rzepaku przy wzroście temperatury do ok. +15°C Największe szkody powoduje we wczesnych fazach pąkowania rzepaku, ponieważ żerowanie szkodnika prowadzi do problemów z zakwitaniem rzepaku. Później kiedy rzepak kwitnie słodyszek nadal żeruje intensywnie, ale rzepak już mniej jest narażony na zniżkę plonu. Na skutek jego żerowania w czasie kwitnienia  mniej jest pyłku dla zapylaczy.

Próg ekonomicznej szkodliwości dla słodyszka rzepakowego:

  • w fazie zwartego kwiatostanu to 1-2 chrząszcz na roślinie;
  • w fazie luźnego kwiatostanu 3-5 chrząszczy na roślinie.

Możliwości zwalczania słodyszka rzepakowego

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.