fbpx
Strona głównaUprawaOchrona roślinSłodyszek rzepakowy nalatuje na rzepak

Słodyszek rzepakowy nalatuje na rzepak

Słodyszek rzepakowy nalatuje na rzepak. Uszkodzenia powodowane przez słodyszka rzepakowego we wczesnych fazach pąkowania rzepaku przekładają się na najwyższe straty w plonie. Konieczna jest częsta lustracja plantacji.

IOR-PIB informuje o masowym nalocie słodyszka rzepakowego w Stacji Doświadczalnej w Winnej Górze w woj. wielkopolskim. Konieczny jest zatem systematyczny monitoring upraw pod kątem występowania szkodników i bezwzględna konieczność wystawienia żółtych naczyń na polu. Powinny one znajdować się na wysokości pąków kwiatowych, jeśli ustawimy je bezpośrednio na ziemi to rośliny będę je zasłaniać i naczynie nie spełnią swojej funkcji.

Słodyszek rzepakowy pojawia się na plantacjach rzepaku przy wzroście temperatury do ok. +15°C Największe szkody powoduje we wczesnych fazach pąkowania rzepaku, ponieważ żerowanie szkodnika prowadzi do problemów z zakwitaniem rzepaku. Później kiedy rzepak kwitnie słodyszek nadal żeruje intensywnie, ale rzepak już mniej jest narażony na zniżkę plonu. Na skutek jego żerowania w czasie kwitnienia  mniej jest pyłku dla zapylaczy.

Próg ekonomicznej szkodliwości dla słodyszka rzepakowego:

  • w fazie zwartego kwiatostanu to 1-2 chrząszcz na roślinie;
  • w fazie luźnego kwiatostanu 3-5 chrząszczy na roślinie.

Możliwości zwalczania słodyszka rzepakowego

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.