fbpx
Strona głównaTechnikaTo już 35 lat doświadczeń z systemami Claas Terra Trac

To już 35 lat doświadczeń z systemami Claas Terra Trac

W obecnym roku Claas Industrietechnik z Paderborn podsumuje 25 lat rozwijania i produkcji własnych napędów jezdnych Terra Trac oraz 35 lat doświadczenia w zakresie tych układów jezdnych.

Lato 1997 r. było przełomowym okresem nie tylko dla technologii zbioru zbóż, ale także dla szerokiej akceptacji rynkowej chroniących glebę podwozi gąsienicowych w samobieżnych maszynach żniwnych. Opracowane i gruntownie przetestowane przez Claas Industrietechnik (CIT) w Paderborn podwozia z napędem gąsienicowym od tego czasu są uznawane jako wzór i punkt odniesienia w branży.

Początkowo były one dostępne dla modeli Lexion , lecz dalszy rozwój postępował szybko. W 2004 roku znacznie poprawiono komfort jazdy, wprowadzając gumowe amortyzatory, na osiach dotychczas sztywno zamontowanych podwozi. Wielkim krokiem naprzód było zawieszenie hydropneumatyczne, które w 2011 r. wyróżniło nową generację Terra Trac i do dziś zapewnia wyjątkowy komfort. Umożliwiło ono znaczną poprawę dopasowania do podłoża i po raz pierwszy udało się uzyskać na drodze prędkość 40 km/h.

– Po początkowym sceptycyzmie szybko zaczęliśmy przekonywać do zalet technologii Terra Trac coraz więcej rolników i usługodawców  – wspomina dr Ulf Leinhäuser, rzecznik Zarządu Claas Industrietechnik Paderborn.

– Podczas gdy początkowo niewiele ponad 10 proc. maszyn było wyposażonych w napędy Terra Trac, obecnie udział ten dla samej serii Lexion wynosi ponad 50 proc. W Ameryce Północnej z naszymi gąsienicami dostarczanych jest nawet ponad 70 procent modeli Lexion, a w Wielkiej Brytanii ponad 90 proc. – dodaje.

Do dziś napędy te są stale udoskonalane. W roku 2019 firma Claas rozszerzyła swoją ofertę kombajnów z technologią Terra Trac, wprowadzając na rynek serię Lexion 5000/6000/7000/8000. W tym samym roku rozpoczęła się seryjna produkcja dwóch modeli ciągników z serii Axion Terra Trac, która została pokazana jako prototyp na targach Agritechnica w 2017 r. Do dziś są to jedyne ciągniki półgąsienicowe z pełną amortyzacją dostępne na rynku.

Pod koniec 2018 r. firma Claas wzbogaciła również swoją ofertę o dwie sieczkarnie polowe Jaguar ze zintegrowanym podwoziem gąsienicowym. Stosowane tam podwozia mają opatentowany system ochrony na uwrociach, który umożliwia zmniejszenie powierzchni przylegania gąsienic podczas zawracania.

Najnowszym członkiem rodziny Terra Trac w Claas jest zaprezentowana w 2021 roku seria Trion. Tym samym klienci mogą już teraz nabyć wyposażone w 5 wytrząsaczy kombajny zbożowe klasy średniej z podwoziem gąsienicowym z Paderborn.

Doświadczenie Claas w zakresie chroniących glebę podwozi gąsienicowych liczy sobie jednak 10 lat więcej i sięga 1987 roku.

– Na targach Farm Progress Show firma Claas zaprezentowała wówczas model Dominator CS z dwoma podwoziami gąsienicowymi firmy Caterpillar  – wspomina Robert Obermeier-Hartmann, Senior Manager Product Strategy & Advanced Development. Ze względu na wynoszącą ponad 4 m szerokość maszyny te były przeznaczone głównie na rynek północnoamerykański. Tylko kilka z nich było używanych w Europie, np. w Wielkiej Brytanii.

Firma Claas Industrietechnik z Paderborn dotychczas wyprodukowała i sprzedała 35 tys. podwozi Terra Trac.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.