fbpx

Zielone żniwa za pasem. Jak przygotować prasę zwijającą do sezonu?

Do pierwszych sianokosów zostaje już coraz mniej czasu, dlatego w tym artykule pokażemy sprawdzone w praktyce rozwiązania, które pozwolą na szybką diagnozę maszyny i przygotowanie jej do startu.

Krowa, jak wiadomo, pyskiem doi. Bez dobrej paszy nie ma mleka w dobrej jakości i ilości. Nadchodzący sezon jest więc okazją, aby przypomnieć, jak dbać o urządzania odpowiedzialne za przygotowanie pasz i ściółki. Skoncentrujmy się tutaj dla ułatwienia na konkretnym modelu, czyli na prasie Claas Variant 500 RC.

Jak wiadomo najlepsze doświadczenia z pracy prasą mają ci, którzy w ciągu roku wykonują nią nie setki, a tysiące balotów siana, trawy i słomy.

– W 2022 roku jako operator miałem okazję testować wersje przedseryjną Claas Variant 500 RC. Już wtedy zrobiła na mnie bardzo dobre wrażenie. Chcieliśmy ją sprawdzić w różnych materiałach i w każdym materiale dała radę. W ubiegłym roku naszą prasą zrobiliśmy ok. 7 tys. balotów, czyli 80% wszystkich w naszym gospodarstwie. Mimo, że był to trudny rok pod względem pogody, maszyna spisywała się znakomicie. Pracowałem ze średnią prędkością 13km/h, a dzienny rekord wynosił 600 balotów. Baloty były kształtne i zwarte. Składowane przez wiele miesięcy zachowywały swój kształt. Siatka była na nich napięta i nie pękała – mówi Kacper Imieliński, operator prasy ze Stadniny Koni w Iwnie k. Poznania.

Poniżej przedstawiamy spostrzeżenia naszego rozmówcy w zakresie przygotowania prasy do nadchodzącego sezonu:

 • Stan, w jakim maszynę zostawisz na zimę, będzie rzutować na kolejny sezon. Po zakończonym sezonie prasa powinna być starannie wyczyszczona. Należy unikać używania wody, a szczególnie myjek wysokociśnieniowych. Bardzo dobrze sprawdza się kompresor lub dmuchawa do liści. Dzięki oczyszczeniu maszyny po sezonie przez okres jesienno-zimowy w kurzu nie gromadzi się wilgoć oraz inne zanieczyszczenia.
 • Sprawdzić stan napięcia łańcuchów napędowych. To warto też wykonywać przy obsłudze codziennej.
 • Skontrolować stan podbieracza, sprężyn, połączeń śrubowych. Usunąć zanieczyszczenia po wewnętrznej stronie podbieracza.
Smarowanie to podstawa, fot. mat. prasowe
 • W systemie układu ręcznego centralnego smarowania sprawdzić drożność przewodów podających smar oraz stan kalamitek. To samo dotyczy układu smarowania łańcuchów – sprawdzić drożność przewodów podających olej oraz stan szczotek smarujących.
 • Prasa Claas jest wyposażona w złącza Kenfix, które mają wbudowane sitka filtrujące olej podawany do prasy i ciągnika. Te filtry należy czyścić zgodnie z instrukcją obsługi.
 • Częsta kontrola pasów napędowych to dobra inwestycja w czas. Niskie nacięcie pasa może spowodować w późniejszym terminie jego urwanie i co za tym idzie – naprawę i przestój prasy.

– Generalnie warto przeczytać instrukcję obsługi i stosować się do niej. W sezonie pracujemy prasą od rana do nocy. Zawsze przeglądam maszynę przed wyjazdem w pole. Dbam o czystość mechanizmów, a każdą smarowniczkę codziennie napełniam dodatkową porcją smaru. Dokładnie zadbana maszyna odwdzięcza się bezawaryjnością – zaznacza Kacper Imielinski.

Zdaniem operatora z Iwna, prasa Variant 560RC jest dobrze skonstruowana. Jej codzienna obsługa jest łatwa i intuicyjna:

 • punkty smarowania maszyny są dobrze oznaczone, więc trudno je przeoczyć;
 • na punktach smarnych jest podany interwał smarowania;
 • system wiązania siatką jest dobrze widoczny, co pozwala obserwować aparat w czasie jego działania i zareagować jeszcze przed wyrzuceniem balotu;
 • wskaźnik zapełnienia komory pozwala kontrolować ubijanie bel, dlatego przy niskich pokosach można przedłużać jazdę z wykorzystaniem funkcji LEWO/PRAWO, by każda bela była idealna;
 • rolka dociskająca i szeroki podbieracz idealnie sprawdzają się przy dużych pokosach, po przejściu kombajnów o szerokich hederach ponad 7-9 metrów;
 • zastosowanie podłogi PRO z przodu prasy pozwala na szybkie usunięcie ewentualnych zatorów – to jednak zdarza się bardzo rzadko, gdyż Variant ma dużą przepustowość;
 • szerokie opony prasy Variant sprawdzają się podczas pracy na podmokłym gruncie, co udowodniono podczas trudnych i mokrych żniw w 2023 r.

Walory techniczne prasy Variant niezaprzeczalnie sprzyjają szybkiemu zwijaniu balotów jednorodnej wysokiej jakości. Wysoki zgniot zbieranego plonu, łatwa konserwacja wydłużają jej żywotność, oszczędzają czas i pieniądze. Sprzyjają pozyskaniu dobrej paszy i ściółki – co ma kluczowe znaczenie dla prowadzonej hodowli. Warto więc zadbać o przegląd urządzenia przed każdą pracą, a zwłaszcza przed sezonem.

źródło: Claas

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.