fbpx

Nowe siewniki Lemken Solitar DT i Solitar 9+ Duo

W trakcie przedpremierowych pokazów dla prasy w swojej głównej siedzibie w Alpen,w dniach 17-18 listopada br., niemiecki producent zaprezentował m.in. nowe wersje swoich siewników Solitar. W wersji ciągnionej maszyny otrzymały przydomek DT a wersje zawieszane  to konstrukcje z oznaczeniem 9+ Duo.

Samasz loteria - baner

Lemken Solitar DT

Ciągany agregat uprawowo- siewny Solitar DT to maszyna w której dla zapewnienia dobrego zagęszczenia gleby na pierwszym etapie pracy zastosowano czołowy wał oponowy. Do drugiego etapu przygotowania gleby pod siew, Solitair DT jest wyposażony w kompaktową bronę talerzową z talerzami o średnicy 465 mm, które są zawieszone na resorach. Jeśli wymagana jest mniejsza intensywność uprawy, zamiast wklęsłych można zastosować pionowe talerze faliste, które słabiej penetrują glebę, zmniejszając zarówno utratę wilgoci, jak i powstawanie chwastów.

Syngenta - baner corner
Nowe talerze faliste do minimalnej uprawy

Jeśli wymagane jest ukierunkowane zagęszczenie rzędów nasion, za broną talerzową można zamontować trapezowy wał ugniatający. Jedną z nowości wprowadzonych w Solitair DT są pojedyncze, napędzane elektrycznie, odporne na nawóz jednostki dozujące, z których każda dostarcza nasiona do jednego rozdzielacza. Kółka wysiewające są połączone w zestawy kół wysiewających, eliminując potrzebę włączania i wyłączania kół wysiewających. Co ważne zestawy kółek wysiewających można wymieniać bez użycia narzędzi. Belka wysiewająca zamontowana w nowym siewniku  jest wyposażona w prowadzone na równoległoboku redlice dwutarczowe OptiDisc z kołem kopiującym. Z kolei zbiornik ziarna w modelach Solitar DT mieści do 5,1 tys. litrów i jest dostępny także w wersji dzielonej na nawóz i nasiona. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie nowej maszyny także do siewu kombinowanego z nawozem lub do wysiewu różnych nasion. W tym miejscu producent umożliwia wybór spośród dwóch wersji- pierwsza, tzw. jednostrumieniowa pozwala na umieszczenie nasion i nawozu we wspólnej bruździe siewnej, natomiast druga, tzw. dwustrumieniowa umieszcza nawóz w linii poniżej poziomu nasion za pomocą oddzielnych podwójnych redlic nawozowych. Siewniki Solitair DT zostaną wprowadzone na rynek w szerokości czterech i sześciu metrów na jesieni przyszłego roku.

Lemken Solitar 9+ Duo

Siewniki Solitar 9+ Duo dedykowane są dla mniejszych gospodarstw

Kolejną z nowości, tym razem z myślą o mniejszych gospodarstwach jest nadbudowany, na czynnym lub biernym agregacie uprawowym, pneumatyczny siewnik Solitar 9+ Duo z dzielonym zbiornikiem na ziarno i nawóz. Sam siewnik Solitar 9+ to konstrukcja znana już od zeszłego roku, jednak dopiero teraz do oferty wprowadzona zostanie maszyna z dzielonym zbiornikiem. Siewnik oferuje szeroką gamę możliwości jednoczesnego wysiewu nasion, nawozów, a nawet poplonów. Zbiornik na nasiona Solitair 9+ Duo ma pojemność 1850 litrów. Jego pojemność można podzielić w zależności od potrzeb 50/50 lub 60/40. Dzięki temu możliwe są dwa warianty zastosowania. Podobnie jak w większym, ciąganym siewniku Solitar DT dostępna jest wersja tzw. jednostrumieniowa (Single Shot) gdzie nasiona i nawóz są łączone za dwoma dozownikami w każdym z dwóch segmentów zbiornika. Poszczególne komponenty są prowadzone przez rurę nasienną do redlic dwutarczowych i odkładane w bruździe siewnej. Pozwala to na dodanie odpowiedniej dawki startowej nawozu do siewu ozimin lub kompletnego nawożenia do siewu roślin jarych. Z rozdzielaczami zintegrowany jest automatyczny mechanizm ścieżek technologicznych. Z kolei w systemie tzw. podwójnego strzału (Double Shot),możliwa jest większa elastyczność rozmieszczania ziaren i nawozu. W tym systemie obydwa składniki przepływają oddzielnie do redlicy dwutarczowej przez podwójne rozdzielacze w dwóch przewodach nasiennych. Można je następnie rozsiewać w jednym rzędzie, tak jak w przypadku metody pojedynczego strzału, lub oddzielnie i naprzemiennie w dwóch rzędach po szybkiej wymianie wkładu ścieżek technologicznych w rozdzielaczu. Ponadto głębokość odkładania co drugiego rzędu można regulować oddzielnie za pomocą rolki dociskowej do różnicy 5 cm. Pozwala to na umieszczenie dwóch różnych nasion na różnych, optymalnych głębokościach siewu lub nawożenie międzyrzędowe podczas siewu. Nowe siewniki Solitair 9+ Duo dostępne będą w szerokościach roboczych trzech i czterech metrów, a zamówienia na nie są już przyjmowane, tak aby pierwsze sztuki mogły dotrzeć do rolników już w styczniu przyszłego roku.

Agromix baner gif

Baner Bayer Conviso one
Baner Danko Alegoria
Baner webinarium konopie
Baner agroshow

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.