fbpx

Przygotowanie siewnika do pracy jest pestką, kiedy masz do czynienia z Horschem Maestro

Skonfigurowanie siewnika punkowego do pracy, wykonanie próby kręconej czy innych czynności przed uruchomieniem nie jest wcale skomplikowanym  zadaniem. Pokazał nam to na przykładzie najnowszego siewnika Horsch Maestro 6 TX Adam Kolasa, oczywiście przybliżając nam cechy tej nowej w portfolio niemieckiego producenta maszyny.

Zawieszany siewnik punktowy Horsch Maestro 6TX to jedna z najnowszych maszyn w portfolio tego producenta. Z racji tego, że już wkrótce rozpoczną się pokazy polowe tych maszyn to firma Horsch, w Wielkim Głęboczku w siedzibie firmy Kalchem, która jest m.in. dealerem Horscha, przeprowadziła niedawno szkolenie dla operatorów, którzy będą tymi siewnikami pracować na pokazach.

Samasz loteria - baner

Dla lepszego zobrazowania podejścia do tych siewników wraz z Adamem Kolasą, który szkolił operatorów, nagraliśmy film, jakie czynności należy wykonać przed pierwszym uruchomieniem Maestro 6 TX i jak go ustawić do wysiewu konkretnego rodzaju nasion.

Horsch Maestro 6TX jest nadciśnieniowym siewnikiem zawieszanym z regulowanym rozstawem rzędów, co pozwala wysiewać zarówno buraki w rozstawie 45 cm, jak i kukurydzę co 75 cm. Do zasilania maszyny potrzeba jednej pary wyjść hydraulicznych, które odpowiadają m.in. za hydrauliczną dmuchawę (wymagany jest przepływ 30 l/min i wolny spływ max 5 l/min), czy sterowanie ramą teleskopową.

Jedną z ważniejszych rzeczy przy ustawianiu siewnika jest właściwy dobór nadciśnienia, który dla nawozu powinien wynosić pomiędzy 30 a 50 milibarów. W przypadku nastaw dla nasion wybieramy natomiast ustawienia, które są podane w instrukcji obsługi lub poprzez specjalną aplikację Horscha.

Do pozostałych czynności wstępnych należy też dobranie odpowiedniego rotora wysiewającego nawóz i tarczy wysiewającej. W przypadku rotorów mamy do wyboru 3, z czego ten, który jest z reguły najczęściej wykorzystywany odpowiada za znakomitą większość nasion. Inne są tylko do rzepaku i m.in. słonecznika. Natomiast wybór tarcz wysiewających jest bardzo duży, pasujący właściwie do każdej uprawy.

Jeżeli chodzi o próbę kręconą nawozu, to użytkownicy, którzy znają technologię siewników pneumatycznych Horsch nie powinni mieć z nią problemu. Najprościej rzecz ujmując za pomocą tabel dostępnych w instrukcji lub aplikacji dobieramy odpowiedniej wielkości rotor dla danego typu nawozu, otwieramy dolną klapę kalibracyjna i podwieszamy pod nią worek, do którego będzie wpadał nawóz. Czynność wykonujemy dla dwóch aparatów, jednego z lewej i drugiego z prawej strony. Próby się zapamiętują i później w sterowniku wpisujemy ilość nawozu, który chcemy wysiać, a komputer sam utrzyma dawkę.

Powyższe czynności to tylko podstawowe, najważniejsze rzeczy, które przedstawione są na nagraniu, dlatego zachęcamy do obejrzenia całości, gdzie specjalista firmy Horsch przybliża jeszcze więcej szczegółów.

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.