fbpx
Strona głównaPolecamyMateriały partnerskieZnaczenie skutecznej ochrony przed chorobami zbóż i rzepaku

Znaczenie skutecznej ochrony przed chorobami zbóż i rzepaku

ARTYKUŁ SPONSOROWANY HELM POLSKA

Ciepła jesień 2019 roku ze stosunkowo wysokimi temperaturami i wilgotnością powietrza sprzyjała rozwojowi patogenów grzybowych na oziminach. Zima również była łagodna i w związku z tym, można oczekiwać wystąpienia w dużym nasileniu chorób powodowanych przez grzyby, zarówno w zbożach ozimych jak i rzepaku. Grzyby są bardzo niebezpieczne, gdyż wrastają strzępkami do wnętrza tkanek roślin i zabierają roślinie wodę, składniki odżywcze, a także mogą wytwarzać bardzo szkodliwe mykotoksyny. Rośliny chore, porażone grzybami mają obniżone tempo fotosyntezy, słabo się rozwijają i dają niskie złej jakości plony, zawierające szkodliwe substancje. Konieczna jest odpowiednia ochrona fungicydowa, która jest jednym z podstawowych czynników zapewniających uzyskanie wysokich i dobrej jakości plonów roślin.

Rzepak ozimy jest gatunkiem o długim okresie wegetacji i w tym czasie jest atakowany przez wiele chorób. Do najgroźniejszych należą: sucha zgnilizna kapustnych, zgnilizna twardzikowa, szara pleśń, czerń krzyżowych oraz cylindrosporioza. Każdego roku choroby są przyczyną dużych strat w plonie rzepaku, a na niechronionych plantacjach mogą dochodzić do 20, a nawet 50%.

Choroby grzybowe upraw

Także zboża, w tym oziminy o długim okresie wegetacji są narażone na wiele chorób grzybowych, które powodują duże straty w plonach. Do najgroźniejszych chorób zbóż wyrządzających największe straty w plonie należą: septorioza paskowana liści, septorioza plew, mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna, rdza żółta, brunatna plamistość liści, fuzarioza kłosów, łamliwość podstawy źdźbła, pasiastość liści jęczmienia, rynchosporioza. Porażenie zbóż grzybami prowadzi między innymi do zmniejszenia liczby i masy ziarniaków w kłosie oraz obniżenia dorodności i jakości ziarna oraz kumulacji mykotoksyn szkodliwych dla ludzi i zwierząt. Straty w plonie z tytułu wystąpienia chorób grzybowych w zbożach mogą wynosić średnio od 10 do 35%, a w przypadku rdzy żółtej nawet do 50 – 70%.

Jednym z najważniejszych elementów skutecznej ochrony przed patogenami grzybowymi w intensywnej produkcji zbóż i rzepaku jest ochrona chemiczna. Staje się ona trudniejsza z uwagi na wycofywane niektóre substancje czynne przez Komisję Europejską. Zmiany w przepisach UE dotyczących stosowania bardziej bezpiecznych środków ochrony roślin są  wyzwaniem do szukania nowych produktów. Takim produktem jest zarejestrowany fungicyd Promino 300 EC zawierający protiokonazol z grupy triazoli. Promino 300 EC został zarejestrowany w następujących uprawach: pszenica ozima i jara, pszenżyto ozime, jęczmień ozimy i jary, żyto ozime, rzepak ozimy i jary. Preparat zwalcza szeroką gamę chorób  grzybowych w zbożach takich jak: mączniak prawdziwy zbóż i traw, septorioza liści, rdza brunatna żyta, rynchosporioza zbóż, plamistość siatkowa jęczmienia, fuzarioza kłosów na pszenicy. Ponadto, w rzepaku zwalcza suchą zgniliznę kapustnych.

Promino 300 EC – kliknij tu i pobierz ulotkę.

W zbożach Promino 300 EC można zastosować 2-krotnie w fazie BBCH 29-61 lub jeden zabieg na fuzariozę kłosów – w każdym przypadku w dawce 0,65 l/ha. Z kolei, w rzepaku można wykonać 2 zabiegi w sezonie w dawce 0,6 l/ha. Co ciekawe, w doświadczeniach in vitro Promino 300 EC już w dawce 0,4 l/ha hamuje wzrost grzybni zgnilizny twardzikowej i szarej pleśni na poziomie ponad 90%.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł sponsorowany HELM POLSKA

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.