Zmiany w PROW 2014 – 2020 są niezbędne

Zainteresowanie niektórymi programami wsparcia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014 – 2020 jest minimalne. Szkoda, aby pieniądze przeznaczone na ich realizacje zostały niewykorzystane.

Dlatego organizacje rolnicze postulują do ministra rolnictwa o przeznaczenie tych środków na wsparcie bezpośrednie dla wszystkich rolników oraz zwiększenie puli na wszelkie działania cieszące się dużym zainteresowaniem rolników.

Do 31 grudnia 2019 roku wsparcie z PROW otrzymało 1 064 784 beneficjentów, którzy otrzymali 23,8 mld zł. Do końca 2019 r. zakontraktowano 62,3 % dostępnych środków PROW 2014 – 2020, wypłacono 41 % alokacji Programu. Biorąc pod uwagę, że wydano już decyzje (bez realizacji przelewu) na łączną kwotę 36,5 mld zł, to wciąż do rozdysponowania jest 22,1 mld zł, co stanowi około 37,7 % dostępnych środków.

– W obecnej sytuacji spowodowanej koronawirusem nastąpił regres każdej branży rolnictwa. Zarząd Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej uważa, iż przeznaczając środki, których i tak jako kraj możemy nie wykorzystać ze względu na ograniczony czas, należy zmienić harmonogram wniosków o przyznanie pomocy dla instrumentów inwestycyjnych i premiowych – mówi Andrzej Karbowy, prezes ZIR.

WRP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności