fbpx
Strona głównaPrawo i finanseDopłatyZwiększone limity na dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnych 

Zwiększone limity na dofinansowanie modernizacji gospodarstw rolnych 

Weszły w życie zmiany rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje typu „Modernizacja gospodarstw rolnych” w ramach poddziałania „Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Zmienione przepisy obowiązują od 17 grudnia 2022 r.  

W myśl nowego rozporządzenia zwiększony został limit pomocy jednemu beneficjentowi na jedno gospodarstwo; skorzystać z tego mogą rolnicy którzy:  

– złożyli wnioski o przyznanie pomocy w naborze przeprowadzonym w 2022 r. i nie zostały one rozpatrzone (tj. nie doszło do zawarcia umowy o przyznaniu wsparcia) oraz 

– którzy przed dniem wejścia w życie przepisów zmienionego rozporządzenia wykonawczego zawarli umowy o przyznaniu pomocy i nie otrzymali płatności końcowej. 

Limity zostały zwiększone: 

– do wysokości 1 mln. zł  na rozwój produkcji prosiąt 

– do wysokości 600 000 zł na:  

  • rozwój produkcji mleka krowiego, 
  • rozwój produkcji bydła mięsnego,  
  • racjonalizację technologii produkcji, wprowadzenie innowacji, zmianę profilu produkcji, zwiększenie skali produkcji, poprawę jakości produkcji lub zwiększenie wartości dodanej produktu – przy czym na inwestycje niezwiązane bezpośrednio z budową, modernizacją budynków inwentarskich lub adaptacją innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie, lub budową lub modernizacją magazynów paszowych w gospodarstwach, w których prowadzona jest produkcja zwierzęca, limit nie może przekroczyć 250 000 zł.

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, aby móc skorzystać z wyższego limitu pomocy rolnik zobowiązany jest złożyć wniosek o zmianę umowy: 

– w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie rozporządzenia wykonawczego, w przypadku gdy złożył wniosek o płatność końcową przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia i nie otrzymał płatności końcowej; 

– najpóźniej w dniu złożenia wniosku o płatność pośrednią albo wniosku o płatność końcową w pozostałych przypadkach. 

W sytuacji niezłożenia takiego wniosku albo złożenia go w terminie innym niż wskazany powyżej Agencja rozpatrzy wniosek o płatność zgodnie z postanowieniami zawartej umowy.  

W przypadku zainteresowania nową umową należy bez zbędnej zwłoki poinformować Agencję o planowanych zmianach.  

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.