Zimą gazu nie zabraknie

Nie ma zagrożenia ograniczenia dostaw gazu tej zimy. PGNiG ma pełne magazyny, a dodatkowo na początku przyszłego roku będzie dysponowało dodatkową powierzchnią do wypełnienia. Sezon grzewczy oraz zwiększona produkcja nawozów przed wiosną sprawiają, że zapotrzebowanie na gaz zimą wzrasta ponad czterokrotnie w stosunku do lata.

 – W naszej opinii zima będzie bezpieczna pod względem ogrzewania. Zapasy w tej chwili mamy prawie wypełnione w 100 proc. – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jacek Murawski, wiceprezes ds. finansowych Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
Zapewnia, że nie będzie powtórki z poprzednich sezonów, gdy zdarzały się ograniczenia w dostawach paliwa. Minionej, mroźnej zimy na wniosek Gaz-Systemu, PGNiG wprowadziło ograniczenia w dostawach gazu do Zakładów Chemicznych Police, PKN Orlen i Zakładów Azotowych Puławy. Wówczas na koniec stycznia w podziemnych magazynach gazu PGNiG zgromadzone było 1,177 mld m sześc. gazu.
Z kolei pod koniec 2009 roku magazyny koncernu były wypełnione gazem w ok. 70 procentach. To groziło tym, że mogło zabraknąć 0,4-0,5 miliarda metrów sześciennych paliwa. Problemy wynikały z przedłużających się negocjacji z Gazpromem dotyczących nowej umowy gazowej, która miała zwiększyć dostawy z Rosji. Z podobnymi problemami PGNiG borykał się od 2003 roku, kiedy w wyniku porozumienia między Moskwą a Warszawą zmniejszono dostawy w ramach „kontraktu jamalskiego".
Tym razem w magazynach zgromadzono przed zimą  1,8 mld m sześc. Dodatkowo pojawią się nowe powierzchnie i ilość zapasów zostanie znacznie zwiększona. 
 – Mówimy o magazynie Kosakowo i Wierzchowice. W Wierzchowicach zamierzamy mieć w przyszłym roku prawie 1,2 mld m sześc. pojemności.  Jest to nowy magazyn,  a odbiór końcowy planowany jest na początku roku – zapowiada Jacek Murawski.
W wierzchowickim magazynie znajduje się już 600 mln m sześc. błękitnego paliwa,  a docelowo znaleźć może się w nim dwa razy więcej. To zwiększa bezpieczeństwo energetyczne kraju.
Z kolei Podziemny Magazyn Gazu Kosakowo, zlokalizowany w województwie pomorskim, docelowo będzie mógł pomieścić 250 mln m sześc. Inwestycja ma zostać zakończona w 2021 r.
 – Obecny poziom zapasów, biorąc pod uwagę, że nasza konsumpcja w czwartym czy pierwszym kwartale wynosi około 3 mld sześc., pozwala na to, by bilans gazu był zabezpieczony – informuje wiceprezes.
Całkowita pojemność polskich magazynów wynosi 1,8 mld m sześciennych. W ramach testowania budowanych nowych pojemności magazynowych, do kwietnia 2014 r. przybędzie dodatkowo 650 mln m sześciennych. Rocznie Polska zużywa 14,8 mld m sześciennych gazu.
Źródło: Newseria