fbpx

Sieczkarnie Claas Jaguar obchodzą 50-lecie obecności na rynku

Seria samobieżnych sieczkarni Claas Jaguar obchodzi 50-lecie produkcji, czyli złoty jubileusz, który Claas Polska świętował w scenerii Ośrodka Klubu Sportowego Salio Equisport Resort&Spa k. Łodzi, gdzie w ubiegłym tygodniu pokazano kilka najważniejszych modeli, które przewinęły się przez pół wieku produkcji tej legendarnej sieczkarni.

W minionych pięciu dekadach Claas wyprodukował  45 tysięcy maszyn serii Jaguar, co tylko pokazuje, jak bardzo trafnym był pomysł budowy samobieżnej sieczkarni. Czym Jaguar zachwycił rolników?

Wszystko zaczęło się pół wieku temu. W powojennej Europie mocno rozwijało się rolnictwo, wówczas suto dotowane z budżetu młodziutkiej Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG – poprzedniczki Unii Europejskiej). Na polach zaczynała królować kukurydza, a postęp biologiczny w jej hodowli przynosił kolejne rekordy wydajności. Roślina ta była idealną paszą dla bydła mlecznego, którego pogłowie szybko rosło.

Dotychczasowe technologie zbioru kukurydzy za pomocą zaczepianych sieczkarni do ciągników okazywały się już przestarzałe. Claas posiadał tymczasem już dopracowane technologie zbioru zbóż samobieżnymi kombajnami polowymi. Wystarczyło więc połączyć mechanizmy dotychczasowych sieczkarni zaczepianych z ideą kombajnu zbożowego: zespołem silnika, podwozia i sterowania. Tak narodziła się pierwsza na świecie samobieżna sieczkarnia. Serię nowych maszyn ochrzczono mianem Jaguar. Kolejne lata i dekady przyniosły dynamiczny rozwój tej linii.

Najistotniejsze punkty zwrotne w jej dziejach przytaczamy poniżej:

 • Model Jaguar 60 SF jest pierwszą samobieżną sieczkarnią Claas. Powstaje na bazie zaczepianej sieczkarni bębnowej Jaguar 60 i ówczesnej serii kombajnów zbożowych Claas. W pierwszym roku wyprodukowano 33 egzemplarzy, a do końca produkcji w 1976 roku sprzedano łącznie 500 takich maszyn.
Widoczny na pierwszym planie Jaguar 60 SF to pierwsza samojezdna sieczkarnia w historii firmy; fot. KW
 • Jaguar 80 SF to odpowiedź na oczekiwania klientów. Nowa maszyna podwaja moc do 213 KM. Dodatkowo posiada trzy- lub czterorzędową przystawkę do kukurydzy, dmuchawę wyrzutnika i nowy automatyczny układ kierowania. W konstrukcji następuje rozdział zespołu wciągania i bębna, co znacznie ułatwia prace konserwacyjne.
 • Uzyskanie stałej przepustowości 75 t/h. Jest to możliwe przez wprowadzenie sieczkarni Jaguar 70 SF, która zastępuje model 60 SF. Nowa maszyna ma większy bęben tnący i silnik o mocy 150 lub 175 KM.
 • Seria Jaguar 600. Można nią kosić do sześciu rzędów kukurydzy. Maszyna jest już wyposażona w: wykrywacz metalu, zgniatacz ziarna (corncracker) i przyspieszacz. Pojawia się nowy standard: atrakcyjna stylistyka i przede wszystkim – poprawa komfortu pracy operatora. Najbardziej widoczne jest to w kabinie, przejętej z kombajnów Dominator. Jest ona osadzona na silentblokach, a nowa dźwignia jazdy pozwala na obsługę wielu funkcji bez konieczności zmieniania położenia prawej ręki kierowcy. Moc silnika do 300 KM. Dostępny jest od tej pory nowy bęben wielonożowy z przesuniętym układem noży w kształcie litery V.
 • Premiera Jaguar 695 Mega o mocy 354 KM. Cała seria 600 przechodzi dodatkowo facelifting i zyskuje m.in. nową kabinę.
 • Seria Jaguar 800 to możliwość zbioru z 8 rzędów kukurydzy za pomocą jednej przystawki. Flagowy model 880 o mocy 481 KM jest najmocniejszą sieczkarnią polową na świecie. Jej silnik jest umieszczony poprzecznie za tylną osią, przeciwważąc szerokie przyrządy robocze. Poprawiono wydajność przyspieszacza. Nowa kabina zyskuje wypukłą przednią szybę i fotel pasażera.
 • Pierwsza bezrzędowa przystawka do kukurydzy Claas RU 450 o szerokości roboczej 4,50 m.
 • Niektóre egzemplarze sieczkarni JAGUAR są budowane w ramach małych serii Field Shuttle. Mają one skrzynie załadunkowe z wysypem tylnym/bocznym lub wózek dolly dla naczep.
 • Claas sprzedaje 15-tysięczną maszynę serii Jaguar.
 • Seria Jaguar 900 przekracza barierę mocy 600 KM. Nowa kabina wyposażona jest w cyfrowy terminal i dźwignię wielofunkcyjną.
 • Jaguar Speedstar jest pierwszą sieczkarnią polową na świecie, dopuszczoną do jazdy z prędkością 40 km/h. Moc maszyny wynosi do 623 KM.
 • Nowa seria Jaguar 900. Model 980 ma dwa silniki o łącznej mocy do 830 KM. Są i inne nowości: bęben siekający V-MAX z łopatkowymi nożami, kabina nowej generacji, opcjonalny automatyczny system kamer i sterowania Auto Fill. Inteligentny system sterowania silnikiem Dynamic Power pozwala zaoszczędzić do 10% paliwa. Układ regulacji ciśnienia w oponach jest dostępny fabrycznie dla kół przednich i tylnych.
 • Do serii 900 dostępny jest w opcji czujnik NIR do ciągłego pomiaru zawartości suchej masy. Umożliwia to dokumentowanie plonu i innych składników pokarmowych.
 • Wiele rozwiązań technicznych z serii 900 zostaje włączonych do nowej serii Jaguar 800.
 • Claas przejmuje opracowaną w USA technologię Shredlage – MCC (Multi Crop Cracker Shredlage). Uzupełnia nią swoją koncepcję Corncracker w sieczkarniach Jaguar.
 • Seria Jaguar 900 zyskuje przekonstruowane podwozie i zoptymalizowany przepływ biomasy.
 • Orbis – nowa generacja przystawek do kukurydzy.
 • Seria Jaguar 900 po raz pierwszy jest wyposażona w automatyczne funkcje Cemos. Modele 960 i 990 Terra Trac oferowane są na podwoziu półgąsienicowym z systemem ochrony podłoża na uwrociach.
Jaguar 970 w jubileuszowym malowaniu; fot. KW
 • Jubileusz 50 lat istnienia marki Jaguar. Koncern Claas sprzedaje 45-tysięczną maszynę serii Jaguar.

Pięć dekad pracy nad rozwinięciem koncepcji sieczkarni samobieżnej pozwoliło zaproponować i wypracować inżynierom Claas wiele rozwiązań, które stały się standardem w maszynach tego typu. Dziś przeciętny użytkownik uważa je za oczywiste, ale jak pokazaliśmy w powyższym tekście, dochodzono do nich stopniowo. Zawsze jednak mocno wsłuchując się w głosy rolników-użytkowników tego sprzętu.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×KZPRiRB podcasty - baner