Zbiory buraków cukrowych przebiegają dobrze, ale plony będą znacznie niższe

Tegoroczne zbiory buraków cukrowych w Unii Europejskiej przebiegają dobrze. Jednak z uwagi na mniejszy areał tych upraw zbiory będą znacznie niższe, niż przed rokiem. Mniejsza powierzchnia plantacji to skutek nadprodukcji w ubiegłym roku. Francuski związek plantatorów CGB ocenia, że tegoroczne plony będą na poziomie około 86 t/ha wobec średniej pięcioletniej 89-90 t/ha. Kampania ma trwać poniżej 100 dni.

Jak podaje FAMMU/FAPA, w Niemczech zbiory ruszyły dwa tygodnie później, ale obecnie związek WVZ ocenia je pozytywnie. Areał plantacji buraków wynosi 288 tys. ha i jest mniejszy o 68 tys. ha. Mimo dość intensywnych opadów w połowie października, tempo kampanii jest dobre, dzięki czemu część zakładów zakończy pracę jeszcze przed Bożym Narodzeniem. 
 
Z kolei w Wielkiej Brytanii plonowanie ma być na poziomie średniej z ostatnich trzech lat, ale ze względu na nadprodukcję rok wcześniej ograniczono tonaż kontraktacji aż o 20%. 
 
W Polsce zbiory rozpoczęły się ze sporym, dwu-trzy tygodniowym opóźnieniem. Areał upraw buraków cukrowych jest mniejszy od zeszłorocznego – 171 tys. ha (-20 tys. ha). Prognozowane zbiory wyniosą 8,5 mln ton wobec 13,5 mln ton rok wcześniej.  
 
Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA