Zbiór kukurydzy nowym kombajnem New Holland

W październiku w okolicy miejscowości Strzelce Wielkie (woj. łódzkie) firma New Holland zorganizowała pokazy zbioru kukurydzy kombajnem CX6080 z hederem. Podczas spotkania odbyły się jazdy testowe dla dziennikarzy oraz prezentacja kombajnu i rozwiązań dedykowanych dla zbioru kukurydzy.

Mieliśmy okazję zaprezentować gościom kombajn z serii CX6000. Pokazaliśmy, jak w praktyce przebiega zbiór kukurydzy przy użyciu tej maszyny – mówił Łukasz Chęciński, marketing manager marki New Holland. – Goście mogli usiąść za kierownicą, dokładnie obejrzeć sprzęt, a także porozmawiać z ekspertami New Holland. Takie praktyczne spotkania są, naszym zdaniem, bezcenne. Każda opinia, którą otrzymujemy w czasie ich trwania, jest dla nas punktem wyjścia do ciągłego doskonalenia maszyn. To właśnie dzięki temu sprzęt New Holland cieszy się zaufaniem odbiorców na całym świecie – dodał.

Pokaz dla mediów stanowił część cyklu pokazowego dotyczącego zbioru kukurydzy. Spotkania organizowane są w całej Polsce przez sieć dilerską New Holland.

Wcześniej w miejscowości Stróża miał miejsce inny pokaz z tej serii – tym razem dla rolników, zorganizowany przez autoryzowanego dealera marki, firmę AGROS WROŃSCY na polach Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej Bogumiłowice. Podczas spotkania goście mogli zobaczyć nowoczesne maszyny rolnicze: kombajn CX6080 sześciorzędowym hederem do zbioru kukurydzy oraz ciągniki rolnicze T5, T6 i T7 marki New Holland, a także agregaty podorywkowe oraz uprawowo-siewne. Zaprezentowane zostały nowe rozwiązania technologiczne, cechy i osiągi maszyn. Po pokazie polowym rolnicy mogli przetestować zaprezentowany sprzęt rolniczy.

Linia kombajnów CX6000 Elevation
Kombajn CX6080 należy do serii CX6000 Elevation. Maszyny o charakterystycznej stylistyce mają wysoką wydajność i osiągi. Sprawdzają się w gospodarstwach hodowlanych oraz uprawnych – także podczas zbioru kukurydzy.

Wszystkie modele z serii CX 6000 Elevation charakteryzuje duża wszechstronność – w gospodarstwach hodowlanych umożliwiają zbiór słomy wysokiej jakości, a rolnicy zajmujący się uprawami zbóż na sprzedaż, mogą przy ich wykorzystaniu łatwo zmieniać rodzaj plonu bez uszczerbku dla osiągów i jakości – również będą więc usatysfakcjonowani. Maszyny te sprawdzają się we wszystkich warunkach: na płaskich polach, na łagodnych lub stromych zboczach oraz przy zbiorach wszystkich roślin na ziarno.

System czyszczący Triple-Clean™
Kombajny z serii CX6000, w tym CX6080, wyposażone są w system czyszczący Triple-Clean. Jest to wygodne rozwiązanie, dzięki któremu wydajność czyszczenia kombajnu wzrasta o 15%. Na środku podsiewacza umiejscowiono dodatkową kaskadę. Wspomagający strumień powietrza usuwa duże ilości plew i krótkiej słomy, zanim rozpocznie się czyszczenie końcowe na sitach głównych. Efektem zastosowania nowego rozwiązania jest niemal całkowite oczyszczenie ziarna na odcinku pierwszych 50 cm systemu czyszczącego. System oparty na potrójnej kaskadzie pozwala zachować najwyższą jakość czyszczenia, podczas gdy maszyna pracuje pełną parą.

Zastosowanie w serii Elevation większych zbiorników na paliwo (670 litrów) oraz większych zbiorników na ziarno (8300 w przypadku modeli z 5 wytrząsaczami słomy i 9300 litrów w przypadku modeli z 6 wytrząsaczami słomy), niż w seriach standardowych, pozwoliło na zwiększenie czasu pracy maszyny w polu.

Należy wspomnieć także o monitorze IntelliView IV z kolorowym ekranem dotykowym o przekątnej 31 cm, który umożliwia operatorowi monitorowanie wszystkich funkcji kombajnu. Dzięki niemu, operator ma dostęp do obrazu z trzech kamer, które  sprawiają, że widoczność we wszystkich kierunkach w kabinie Discovery™ II staje się perfekcyjna. Marka New Holland wyposażyła maszyny w nową funkcję wskazującą na ekranie zalecane ustawienia ciągnika dla poszczególnych plonów.

Wszechstronność poprzez innowacje – najlepsze osiągi we wszystkich warunkach zbioru

W kombajnach z serii CX 6000 Elevation zastosowano innowacyjne rozwiązania:
•    System OptiFan™ – dostosowuje prędkość obrotową wentylatora do zmian nachylenia terenu, zapewniając automatycznie niezmiennie wysoką jakość próbki ziarna i stałą wydajność czyszczenia.
•    System AutoFloat™ II – automatycznie dostosowuje ciśnienie układu podnoszącego zespół żniwny, dzięki czemu nacisk hedera na grunt pozostaje stały, niezależnie od tego, czy kombajn porusza się po płaskim terenie, jedzie pod górkę, czy też z górki.

Nowy kombajn NH wyróżnia wysokiej jakości system zarządzania pozostałościami dostosowany do potrzeb wymagających gospodarstw hodowlanych oraz rolników dążących do ograniczenia zakresu prac uprawnych. Niepołamana słoma pozostawiana przez kombajny zachowuje najwyższe standardy, dzięki czemu idealnie nadaje się do produkcji bel ze słomy dla hodowli. Co istotne, maszyny posiadają funkcję regulacji rozrzutu plew i optymalizacji szerokości rozrzutu przez rozdrabniacze. Umożliwia to równomierne rozprowadzanie resztek pożniwnych.

Dodatkowo, szersze opony o niższym nacisku i większym ugięciu, ułatwiające kierowanie i zwiększające siłę uciągu zmniejszają ugniatanie gleby.

Hedery New Holland
New Holland oferuje hedery do każdego rodzaju plonów: zbóż, rzepaku, kukurydzy, soi, lnu, roślin strączkowych, traw, koniczyny, prosa, a nawet ryżu, a także wielu innych tradycyjnych i nowych roślin.

Linia udoskonalonych hederów do zbioru kukurydzy umożliwia zwiększenie poziomu wydajności i skuteczności. Krótsze dzioby lepiej dopasowują się do kształtu podłoża i zapobiegają gubieniu kolb. Wloty przekierowują zgubione ziarna ponownie do hedera. Zastosowanie wymienialnych listew bocznych rozdzielacza wydłużyło okres eksploatacji hedera. Wszystkie dzioby odchylają się dzięki zastosowaniu samonośnych amortyzatorów gazowych ułatwiających czyszczenie.

Profil przedniej części został przekonstruowany w celu odsłonięcia zbierających łańcuchów. To rozwiązanie doskonale sprawdza się przy pracy z wyległą kukurydzą, ponieważ łodygi zazębiają się z hederem, co gwarantuje skuteczność pracy i podnosi jej tempo.

Wałki wciągające do łodyg wyposażono w cztery noże do szybkiego zgniatania łodyg dowolnej grubości, a położenie płyt obrywających można elektronicznie regulować z kabiny dostosowując je do grubości łodyg i rozmiarów kolb kukurydzy. Opcjonalne rozdzielacze rotacyjne zwiększają płynność podawania kukurydzy w przypadku upraw wyległych.

Zamontowanie zintegrowanego modułu do rozdrabniania łodyg umożliwia dokładne rozdrabnianie materiału i precyzyjne roztrząsanie ściółki kukurydzianej na powierzchni pola.
Stałe hedery są dostępne w wariantach 5-, 6-, 8- i 12-rzędowych. Wersje uchylne 6- i 8-rzędowe o rozstawie rzędów 75 lub 80 cm spełniają rygorystyczny limit szerokości transportowej wynoszący 3,5 m. Bardzo szeroki, 12-rzędowy heder uchylny jest także dostępny w wersji o rozstawie rzędów równym 76 cm.

Osłony hedera zostały całkowicie zmienione, aby zwiększyć wydajność pracy. Jak to możliwe? Obrotowy rozdzielacz został przeniesiony powyżej zewnętrznej osłony, co wpływa na zmniejszenie liczby straconych kolb stojącej kukurydzy. Łodygi kukurydzy są bezpiecznie zbierane do wnętrza hedera i nie wypadają poza krawędzie. Nawet jeżeli nie korzystamy z napędzanego rozdzielacza, wklęsły kształt osłon sprawia, że zatrzymują się one wewnątrz hedera.

Hedery do zbioru kukurydzy można wyposażyć w funkcję automatycznego prowadzenia po uprawie rzędowej, aby stale utrzymywać odpowiedni tor jazdy kombajnu.

Źródło: New Holland