Za pomocą smartfona

Operator często niewielkim wysiłkiem może zmniejszyć straty zbóż lub pokonać inne wyzwania, które czekają na niego podczas pracy przy użyciu kombajnu zbożowego, dostosowując poszczególne ustawienia maszyny. Pomoże mu w tym nowa aplikacja CEMOS Advisor App firmy CLAAS. Aplikacji można używać przez smartfon i stosować do kombajnów CLAAS serii LEXION, TUCANO i AVERO.

Aplikacja CEMOS Advisor App pracuje na podstawie propozycji, tzn. stopniowo prowadzi kierowcę do optymalnego ustawienia maszyny. Jeżeli operator w bieżącym użytkowaniu stwierdzi problem, zapisuje go w smartfonie i otrzymuje propozycję optymalizacji, np. w przypadku wysokich strat na rotorze należy obniżyć liczbę obrotów rotora. Następnie operator dostosowuje ustawienia poprzez odpowiednie regulatory w kabinie i sprawdza, czy zmiany ustawień przyniosły oczekiwany rezultat. Jeżeli nie, aplikacja przedstawia kolejne propozycje.

Aplikacja Advisor App pomaga nie tylko zoptymalizować pracę kombajnu w każdorazowo aktualnych warunkach zbiorów. Również operator zyskuje dzięki systemowi, ponieważ zdobywa wiedzę i wyczucie dotyczące działania określonych ustawień kombajnu. Jeżeli maszyna została już optymalnie ustawiona, wszystkie te ustawienia można zapisać w aplikacji i ponownie wywołać je przy późniejszych pracach.

Propozycje dostępne w tej aplikacji opierają się na zaleceniach znajdujących się w podręczniku maszyny, które za pomocą aplikacji mogą być stosowane bezpośrednio w praktyce. Z uwagi na to, że stosowanie odbywa się przez smartfon, w kabinie kierowcy nie jest potrzebny żaden terminal. Aplikację Advisor App można stosować w odniesieniu do wszystkich kombajnów CLAAS.

Ponadto, dzięki aplikacji można również bardzo łatwo oszacować straty ziarna podczas omłotu. Wprowadzając różne wartości operator może precyzyjnie ustalić procentową ilość strat i zminimalizować je z pomocą aplikacji.

Aplikacja CEMOS Advisor App jest bezpłatna i możliwa do pobrania od 1 lipca 2016 w App-Store na systemy operacyjne iOS i Android.

Źródło: CLAAS